Egyptský soud poslal do vězení 25 prodemokratických aktivistů
Pět let ve zpřísněném vězení si odsedí mladý egyptský aktivista Alá Abd al-Fattáh. Rozsudek 3 až 5 let si vyslechlo také 24 dalších mladých Egypťanů, kteří před více než rokem protestovali proti souzení civilistů vojenskými soudy. Potrestaní jsou za porušení zákona o shromažďování. Právě tito prodemokratičtí aktivisté byli přitom v předních řadách protestů proti Mubárakovu režimu před čtyřmi lety.
Soudce vynáší pětiletý trest s těžkými pracemi nad Alá Abd al-Fattáhem a další tresty nad spoluobviněnými.
Někteří příbuzní a přátelé odsouzených stoupají na lavice v soudní síni a začínají skandovat hesla proti vojenskému režimu. Několik starších příbuzných pláče a kolabuje. Své blízké už možná v životě neuvidí. Odsouzení sledují dění zpoza zamřížovaných a zasklených klecí.
Po vynesení tvrdého rozsudku vyšel ze soudní budovy i evidentně otřesený Chálid Davúd, mluvčí Konstituční strany, kterou před třemi lety spoluzakládal také mezinárodně známý politik Muhammad Baradej. Dva mladí členové strany jsou mezi odsouzenými.
Egyptský soud poslal do vězení 25 prodemokratických aktivistů. Reportáž v soudí síni natočil zpravodaj Štěpán Macháček
"Vláda nás pořád vyzývá, abychom se zúčastnili voleb. Jak ale můžu za těchto okolností přesvědčovat naše členy, aby byli v budoucnu politicky aktivní?" říká mluvčí Konstituční strany Chálid Davúd. Situace je podle něj mnohem horší než za bývalého režimu.
"Nikdy předtím tu takovéto verdikty nebyly. Sice jsme si stěžovali na 30 let Mubárakovy diktátorské vlády, naše děti ale nikdy nekončily tímhle způsobem ve vězení. Je to rozhodně velice negativní zpráva pro všechny mladé Egypťany, kteří se chtějí politicky angažovat."
Egypťané věřili, že jim nová ústava přinese mnohem širší svobody, ty ale podle Chálida Davúda zůstaly jen na papíře.
"Ústava nám dává právo poklidně protestovat, poklidně se shromažďovat. Máme tedy ústavu, která pěkně vypadá, vláda ji ale uložila do šuplíku a v praxi posílá mladé lidi na dlouhá léta do vězení," myslí si mluvčí Konstituční strany Chálid Davúd.
'Doufáme v novou revoluci'
Celý proces sledovala i spisovatelka Ahdáf Suvéfová, která je tetou nejznámějšího z odsouzených aktivistů Alá Abd al-Fattáha.
"Žádný jiný výsledek jsme ani nečekali. Je to proces politický. Od začátku byl průběh soudu nestandardní a bylo jasné, že všechno směřuje k uvěznění těch mladých kluků. A to se také dneska stalo. V tuhle chvíli mě to bolí. Překvapená ale nejsem," dělí se o své pocity Ahdáf Suéfová.
Z vývoje v Egyptě je zklamaná, je na ní ale vidět, že naděje na skutečné změny stále žijí.
"My se samozřejmě odvoláme ke kasačnímu soudu a to je poslední možnost. Zároveň si ale neumíme představit, že by Egypt vydržel ve stavu, v jakém je dnes, celých pět let věznění. Doufáme, že mezitím přijde nová revoluce," říká spisovatelka Ahdáf Suvéfová.