Egyptští katolíci se těší na příjezd papeže Františka. Jsme potomky faraonů, říká koptský kněz

Katoličtí křesťané tvoří jen třetinu procenta obyvatel Egypta. Právě oni se nejvíce těší na dvoudenní návštěvu papeže Františka, který do Káhiry v pátek přiletí. Katolíci jsou v Egyptě nepatrnou menšinou nejen vůči muslimům, ale také vůči křesťanům ortodoxním.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koptové očekávají návštěvu papeže

Koptové očekávají návštěvu papeže | Foto: Štěpán Macháček

Papež František v pátek přijíždí na dvoudenní návštěvu Egypta. Setká se s šejchem islámského učiliště al-Azhar i s koptským patriarchou Theodorosem II. Obyvatelstvo Egypta se z 90 % hlásí k muslimské víře a zbytek tvoří křesťané ortodoxní, kteří vatikánského papeže za svou hlavu neuznávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Egypta od blízkovýchodního zpravodaje Štěpána Macháčka

Na Františka tak čeká hlavně nepatrná katolická menšina, která čítá pár set tisíc věřících. Přesto se tito koptští katolíci považují za ty pravé, původní Egypťany.

Na nedělní mši se v kostele Svaté rodiny v káhirské lidové čtvrti Zajtún sešla asi stovka věřících. Mešit i koptských kostelů je v okolí dost, ale koptský katolický je tu jen jeden. Kněz Augustinos káže arabsky věřícím o historii katolíků v Egyptě, aby pozvedl jejich sebevědomí.

Kněz Augustinos | Foto: Štěpán Macháček

„Já se cítím jako potomek faraónů. Staří Egypťané jsou našimi skutečnými předky - nás, koptů," říká po mši Abúná Augustinos ve své kanceláři. „Já nejsem Arab. Ano, mám arabskou kulturu ve smyslu jazyka a vzdělání. Ale můj původ a moje krev je rozhodně faraónská. Jsem původní Egypťan."

Kněz Augustinos jde ale v obraně svého egyptství ještě dále. Kromě Koptů jsou podle něj všichni dnešní Egypťané vlastně potomci imigrantů. „Řekněme si to jasně - Arabové jsou v Egyptě vlastně kolonialisté. To tak prostě je, dokládají to dějiny. Byli to cizinci, kteří k nám přišli a zmocnili se naší země. Vyháněli nás z domovů, nemohli jsme stavět kostely, utlačovali nás."

Koptská ortodoxní katedrála svatého Marka v Káhiře | Foto: Štěpán Macháček

 Dneska je situace jiná a křesťané mají v Egyptě rovnocenné postavení s muslimskou většinou. Přibývají i nové kostely. Jenže jako menšina se tito koptští katolíci cítí nejen vůči muslimům, ale také vůči ortodoxním Koptům, kterých je mnohonásobně víc. Katolíci proto musí respektovat zákony vytvořené pro křesťany ortodoxní

V Egyptě jsme doma, vražedné útoky nás k emigraci nedonutí, říká koptský kněz

Číst článek

.„U katolíků například neexistuje rozvod. Ani v případě cizoložství. Zatímco u ortodoxních křesťanů rozvod mají v určitých případech, jako je právě nevěra, povolený," říká kněz.

A jelikož se veškeré rodinné právo v Egyptě řídí právem náboženským, snaží se katolíci a další malé církve dohodnout s pravoslavnými na sjednoceném rodinném zákoníku. Zatím ale marně.

Oproti všeobecnému mínění ale nemá koptská katolická církev v Egyptě původ v nedávné koloniální minulosti. Podle Abúná Augustina jsou tu katoličtí koptové stejně dlouho jako ti ortodoxní.

„Třeba během křižáckých vílek se náš patriarcha obrátil se žádostí o podporu od papeže v Římě. Chtěli jsme pomoc od křižáckých králů. To svědčí o tom, že tu už ve 12. století katoličtí koptové byli."

Papež František | Foto: Štěpán Macháček

Po nedávných krvavých útocích na pravoslavné kostely v Tantě a Alexandrii mě udivilo, že během hlavní mše nestál před tímto katolickým kostelem jediný policista.

„Možná má policie málo lidí. Možná to vyhodnotila tak, že tady máme s muslimskými sousedy dobré vztahy. Policisté se vždycky proberou, až když se něco stane. Pak je chvíli klid a oni se zase vytratí. Nevíme, proč to tak je," přemýšlí Abúná Augustinos.

Výbuch v křesťanském kostele v Egyptě zabil nejméně 27 lidí. Papež se modlí za mrtvé a zraněné

Číst článek

 Právě 300 tisíc koptských katolíků jsou ti, kteří budou papeže Františka v Egyptě vítat. Početnější pravoslavní Koptové na jeho sobotní mši na stadiónu nepůjdou. "Pro ortodoxní Kopty není vatikánský papež hlavou církve. Jedině když jsou křesťané v krizi, tak v něm vidí podporu," dodává Abúná Augustinos.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme