Egyptští novináři protestují proti zatčení kolegů, chtějí rezignaci ministra vnitra

Egyptští novináři se bouří. Policie v pondělí pronikla do jejich syndikátu a zatkla dva redaktory nezávislého deníku Janájir. Podle novinářů je to bezprecedentní narušení svobodného prostoru, které nemá v Egyptě obdoby. Desítky žurnalistů drží v budově v centru Káhiry protest a vyzývají k odstoupení ministra vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest egyptských novinářů proti zatčení jejich kolegů | Zdroj: Reuters

Novináři se odvolávají i na dnešní Světový den svobody tisku a při této příležitosti pořádali i tiskovou konferenci, ale že protest připadl přímo na dnešní den, je spíše náhoda.

Kolem poledne bylo v budově syndikátu novinářů několik desítek lidí, ale žurnalisté říkají, že přijdou kolegy k večeru podpořit.

Ulice kolem budovy je uzavřena policií a na místě je několik policejních a pořádkových jednotek. Bezpečnostní složky jsou tedy připraveny zasáhnout v případě, že by se protest rozšířil nebo zesílil.

Policie dva novináře z deníku Janájir obviňuje, že v souvislosti s nedávnými protesty proti předání dvou egyptských ostrovů Saúdské Arábii psali ve svých nezávislých novinách o tom, že ostrovy patří Egyptu historicky a že by se neměly Saúdské Arábii předávat.

Z toho důvodu je policie obvinila například ze šíření nepravdivých zpráv, z podněcování protestů nebo ničení veřejného majetku.

Svoboda tisku | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme