Egyptští odborníci dokončují novou ústavu. Právo šaría v ní zůstane

Uprostřed egyptského násilí mezi policií a stoupenci Muslimského bratrstva pokračuje vláda premiéra Biblávího ve státotvorných krocích. Svůj první návrh nové ústavy už vypracovala komise ústavně právních odborníků. Jak bude schvalování probíhat dál, to záleží na vývoji situace v zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané oslavují svržení prezidenta Mursího. 4. 7. 2013

Egypťané oslavují svržení prezidenta Mursího. 4. 7. 2013 | Zdroj: Reuters

Ústava z dílny Muslimského bratrstva, kterou schválila přibližně třetina oprávněných voličů v Egyptě šedesátiprocentní převahou v referendu v prosinci minulého roku, byla jedním z důvodů pádu prezidenta Muhamada Mursího.

Původně se mluvilo jen o úpravě původní a referendem schválené ústavy, ale podle posledních informací se bude jednat o úplně nový dokument.

Do ústavy se tak navrátí článek z doby Mubárakova režimu, který zakazuje činnost politických stran, vzniklých na základě náboženské nebo etnické příslušnosti. Tento článek je jasně namířený proti Muslimskému bratrstvu a islamistům obecně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat nová egyptská ústava, přibližuje z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Právníci, kteří sepisují ústavu, tvrdí, že nárůst počtu islamistických stran před předchozími volbami byl alarmující, a proto je třeba takovýto článek do ústavy zakotvit.

Nová ústava také zřejmě zruší horní komoru egyptského parlamentu. Důvod bude hlavně ekonomický.

Zrušen bude nejspíš i článek, který byl nový v předchozí islamistické ústavě a který zakazoval členům bývalé vládní strany Husního Mubáraka, aby se účastnili politického života a zastávali ústavní funkce.

Cestovní kanceláře už vracejí z Egypta turisty. I proti jejich vůli

Číst článek

V ústavě pak zůstane článek, který je v ústavě už od roku 1980 a říká, že islámské právo šaría je hlavním zdrojem egyptského zákonodárství. Některé skupiny totiž kritizují zakotvení islámského práva šaría v ústavě jako prvek, který odporuje občanskému charakteru státu. Podle všeho je tedy zájem na tom, aby se islamisté, kteří nejsou jen v Muslimském bratrstvu, účastnili nějak politického života i nadále.

Násilí stále pokračuje

Z Egypta přicházejí také další zprávy o pokračujícím násilí. Nepokoje nepřežilo téměř 900 lidí. Jde o dosud nejkrvavější týden v moderní historii této nejlidnatější arabské země. Naposledy o víkendu zemřelo během přepravy do vězení 38 členů egyptského Muslimského bratrstva.

Podle egyptského ministerstva vnitra se zatčení pokusili o útěk a zajali přitom jednoho příslušníka stráže. Jiné zdroje uvádějí, že všichni přišli o život následkem nadýchání se slzného plynu uvnitř transportního vozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Egyptě mluvila na Radiožurnálu analytička z Asociace pro mezinárodní otázky žijící v Káhiře Nataša Kubíková

„Zatím nejsou bližší informace. Vyšetřování v Egyptě se nyní soustřeďuje hlavně na zabití 24 policistů na Sinaji, kteří byli podle existujících snímků pravděpodobně surově popraveni. Ten teď všechno přebíjí. Nálada v zemi se silně obrací proti stoupencům Muslimského bratrstva a atmosféra je velmi polarizovaná a vyhrocená,“ říká analytička z Asociace pro mezinárodní otázky žijící v Káhiře Nataša Kubíková.

„Z mého pohledu probíhají přestřelky a střety na velmi lokalizovaných územích a cílem stoupenců Muslimského bratrstva a militantních skupin jsou především bezpečnostní složky a budovy státních institucí,“ doplňuje.

Mubarak možná půjde na svobodu

Objevila se také informace, že bývalý egyptský prezident Husní Mubarak by se mohl tento týden dostat na svobodu. Tvrdí to jeho právník. Prokuratura zprostila bývalou hlavu státu obvinění v jedné z korupčních kauz.

V dalším případu ho egyptská justice stíhá také za podíl na smrti demonstrantů při povstání v roce 2011. Soud ale v této souvislosti nařídil v dubnu Mubarakovo podmínečné propuštění. Další stání v případu postupu proti demonstrantům bude v neděli.

Štěpán Macháček, Marína Dvořáková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme