Egyptští policisté se při pátrání po teroristech dostali do přestřelky

Egyptské policejní síly se dnes dostaly do přestřelky při pátrání po pachatelích sobotního teroristickém útoku v letovisku Šarm aš-Šajch. Policie obklíčila dvě beduínské vesnice, kde se možná ukrývají dva hledaní Pákistánci. Celkem policisté pátrají po šesti Pákistáncích, kteří byli v sobotu v letovisku Šarm aš-Šajch, když tam explodovaly bomby, a poté zmizeli. Egyptská policie zveřejnila fotografie této šestice, které získala z jejich pasů. Muži je totiž zanechali v hotelu, kde byli ubytovaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky na tržnici v Šarm aš-Šajchu | Zdroj: ČTK

Při nejkrvavějším teroristickém útoku namířeném proti turistům v zemi zahynulo několik desítek osob, včetně necelé desítky cizinců. Policie oznámila, že našla ostatky muže, který jako jediný spáchal sebevražedný útok nájezdem vozidla do recepce hotelu Ghazala Gardens.

Ostatní teroristé výbušniny připravili a zmizeli. Jedna nálož explodovala na parkovišti hotelu, když po prvním útoku z hotelu utíkali vyděšení hosté. Další vybuchla na tržišti v centru města. Útočníci měli do přímořských resortů výbušniny dopravit ve vozidle se zeleninou. Dvě nálože byly zřejmě odpáleny časovým spínačem. Ve třetím případě vjel atentátník do recepce hotelu Ghazala Gardens. Tyto atentáty vyvolaly paniku nejen mezi občany, ale i mezi turisty.

Policisté nyní prověřují takzvanou palestinskou stopu, tedy možnost, že se muž, který vjel do hotelové recepce, podílel i na útocích v Tabě v blízkosti hranice s Izraelem v říjnu loňského roku. Proto odebrali vzorky DNA rodičům podezřelých osob. Podle pozorovatelů byly atentáty v Šarm aš-Šajchu a Naama Bay příliš propracované, a tudíž je pravděpodobnější, že za činem stojí organizace napojená na Al-Kaidu.

Přesný počet obětí je zatím zahalený tajemstvím. Nemocniční zdroje uvádějí 88 mrtvých, zatímco například ministerstvo cestovního ruchu jen 64.

Včera večer explodovala malá bomba také v egyptské metropoli Káhiře. Zranila muže, který zřejmě výbušninu nesl na nějaké místo frekventované turisty. Bomba ale explodovala předčasně. Egyptská policie zatím zatkla v souvislosti s atentáty v Šarm aš-Šajchu 95 lidí. U žádného z nich ale dosud neprokázala podíl na masakru.

Podle odborníka na mezinárodní terorismus Martina Brzybohatého z Policejní akademie ministerstva vnitra jsou právě turistická střediska pro teroristy strategickým cílem.

"Jednak postihují účastníky z celého světa, ale jednak jsou i vážným úderem proti ekonomické situaci egyptské vlády, protože okolo čtyřiceti procent hrubého národního důchodu Egypta pochází právě z oblasti turistiky. Takový úder proto směřuje do celé řady oblastí a směrů, kdy na základě strachu ovlivňuje obrovskou skupinu lidí, a to právě teroristé chtějí," vysvětlil Brzybohatý.

Robert Mikoláš, Naděžda Hávová, Petra Steinerová, Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme