Egyptští politici rozzuřili ženy. Za sexuální obtěžování si prý mohou samy

V Egyptě zaznívá názor, že vinu za sexuální násilí nesou samy oběti. Myslí si to výbor pro lidská práva horní komory parlamentu i někteří zástupci policie. V reakci na postoj politiků svolala facebooková skupina arabských ženských aktivistek protestní shromáždění do egyptských měst. Demonstrovalo se i před egyptskými ambasádami ve světových metropolích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťanky v Káhiře protestují proti sexuálnímu obtěžování | Zdroj: Reuters

Stovky skandujících Egypťanek vyhnala do centra Káhiry slova poslance Ádila Afífího. Ten prohlásil, že pokud se ženy účastní demonstrací na náměstí Tahrír, jsou samy stoprocentně zodpovědné za případné sexuální útoky proti nim.

Z oficiálních úst tak zaznělo přesvědčení konzervativní části egyptské společnosti, že viníkem znásilnění je vlastně sama oběť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Štěpán Macháček sleduje protesty Egypťanek proti sexuálnímu obtěžování

Během poslední vlny demonstrací, které připomínají dva roky od začátku egyptské revoluce, došlo na náměstí Tahrír ke dvaceti případům hromadného sexuálního útoku či znásilnění. Mnozí aktivisté tvrdí, že sexuální násilí je organizované.

„Znásilňování a systematické sexuální obtěžování dívek, ke kterému útočníci používají i nože, nás nikdy nepřiměje k ústupu a nikdy nás nedonutí vrátit se poslušně domů a zanechat tak naší revoluce. Ulici v žádném případě neopustíme, ulice patří nám,“ řekla reportérce televize al-Džazíra temperamentní účastnice protestu proti sexuálnímu obtěžování.

Cílem organizovaného sexuálního násilí je podle ní zastrašit ženy a přimět je, aby se neúčastnily protivládních demonstrací a zanechaly politických aktivit.

Pro Egypťanky je ale jistě potěšující, že ženský protest podpořili i mnozí muži. Někteří zástupci "silnějšího" pohlaví se také zapojili do občanských hlídek, které během demonstrací dohlíží na bezpečnost žen.

Štěpán Macháček, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme