Egyptu hrozí podle šéfa armády zhroucení v důsledku vnitřních rozporů

Egyptská politická krize by mohla vést až ke kolapsu státu. S tímto ostrým varováním vystoupil ministr obrany Abdal Fatah Sisi. Nepřímo kritizoval opoziční síly za to, že neustále vyvolávají napětí a nepokoje. Varování zaznělo poté, co prezident Mursí vyhlásil v několika egyptských městech noční zákaz vycházení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Káhiře oddělují příznivce a odpůrce prezidenta Mursího, kteří se sešli na demonstraci v Alexandrii

Policisté v Káhiře oddělují příznivce a odpůrce prezidenta Mursího, kteří se sešli na demonstraci v Alexandrii | Zdroj: ČTK

„Prohlášení nebylo určeno pro nejširší veřejnost. Sisi ho prý pronesl v proslovu k nějakým kadetům. Posléze se ovšem objevilo na facebooku. V prohlášení bylo na jednu stranu slyšet takové varování na adresu opozičních stran, které podporují protivládní demonstrace. V tomto případě připadá v úvahu, že se armáda připravuje na nasazení v roli pořádkových sil, když policie na uklidnění nepokojů nestačí,“ říká Štěpán Macháček ze zahraniční redakce ČRo a pokračuje:

„Na druhou stranu bylo od Sisího slyšet také to, že špatné řízení státu může vést ke kolapsu. Tím ale zřejmě zase směřoval na adresu muslimského bratrstva. V tomto případě je možné představit si i situaci, že se armáda nějakým způsobem připravuje na možnost, že by vstoupila zpátky do politiky. Že by možná i učinila nějaký převrat a opětovně převzala moc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Štěpán Macháček ze zahraniční redakce ČRo

Armádní rada vládla Egyptu po svržení Mubaraka až do zvolení prvního demokraticky zvoleného prezidenta Mursího.Poté do jeho rukou oficiálně předala moc. Jaká je nyní její role v Egyptě ale nikdo podle Macháčka nyní neví:

„Po předání moci ale došlo k podivnému odvolání hlavních generálů Musím. Nikdo nepředpokládal, že to takhle hladce proběhne. Každý byl připraven na variantu, že se armáda bude držet u moci co nejvíce. Připadá tedy v úvahu možnost, že mezi muslimským bratrstvem a armádou došlo k nějaké dohodě. Co ta dohoda obsahovala nevíme, ale vypadá to tak, že se dohodli tím způsobem, že armáda si zachová nezávislost na civilních institucích, nezávislé financování, což se potvrdilo v nové ústavě. A za to se nebude vměšovat do politiky.“

Důležité je, že i lidé, kteří muslimské bratrstvo volili, tedy převážně lidé s nižším vzděláním a z venkova, začínají být s vládou muslimského bratrstva nespokojeni.

I přes pokračující nepokoje je podle Macháčka v Egyptě bezpečno: „Tento typ nepokojů se nedotýká turistických míst, především přímořských letovisek, kam většina turistů vyráží. Tam je naprostý klid. Pokud by se turisté vydávali do větších měst, jako je Káhira nebo Alexandrie, určitě je dobré zjistit si situaci a vyhnout se centru měst, kde může k nepokojům dojít. S tím ale poradí v hotelu nebo v cestovní kanceláři.“

Jan Richter, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme