Egyptu vládne armáda, situace ve městech se uklidňuje

Situace v Egyptě se po rezignaci Husního Mubaraka uklidňuje. Mohutné demonstrace na náměstí Tahrír v Káhiře skončily a zemi čeká generální úklid. Egyptská nejvyšší vojenská rada včera pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. U moci chce armáda zůstat půl roku nebo případně do prezidentských a parlamentních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na káhirské náměstí Tahrír se vrátila doprava | Foto: AFP

Po 18 dnech masových protivládních protestů se život v Káhiře a dalších egyptských městech pomalu vrací k normálu. Jak z egyptské metropole potvrzuje spolupracovnice Rádia Česko Anna Janků, lidé chodí do práce a otevírají se další obchody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Káhiře po odchodu prezidenta Mubaraka popisuje spolupracovnice Rádia Česko Anna Janků

„Obchody potřebují prodávat, aby měly z čeho žít, banky i burza fungují. Akorát zítra je tady státní svátek narození proroka, takže bude všechno opět zavřeno.“

Janků si také všimla, že lidé se k sobě po skončení protestů a Mubarakově odchodu začali chovat ohleduplněji, což je podle ní na tamní poměry nezvyklé.

Z centrálního káhirského náměstí Tahrír začaly v sobotu mizet barikády a ohořelé vraky aut a počet tábořících lidí se výrazně snížil. Šéf vojenské policie upozornil, že všichni demonstranti by měli náměstí opustit nejpozději do dneška.

„Na Tahríru byla včera jen hrstka demonstrantů, kteří byli žádáni, aby odešli. Před tím jsem s nimi mluvila a říkali, že neodejdou, dokud nebudou mít záruky, že to, co nejvyšší vojenská rada slibuje, bude splněno. Po posledním prohlášení rady uznali, že to je přesně to, co chtěli, a odešli. Myslím, že dneska už na náměstí nebude nikdo,“ popisuje situaci Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším možném vývoji v Egyptě mluvil ve Světě o desáté arabista Jan Bureš

Nejvyšší vojenská rada chce Egypt řídit půl roku, nebo dokud nebude možné uspořádat prezidentské a parlamentní volby. Hodlá také vytvořit komisi pro návrh nové ústavy, o jejímž přijetí se má podle armádou stanovených pravidel rozhodnout v referendu. „Šest měsíců je velmi krátká doba a musí se toho tady udělat strašně moc,“ podotýká z Káhiry Anna Janků.

Možný scénář dalšího vývoje nastínil ve vysílání Rádia Česko arabista Jan Bureš: „Bude se vyvíjet podle toho, jaké mají obě skupiny zájmy. Armáda dlouhou dobu byla preferovanou silou v politickém systému země a bude určitý strach z pohledu armádních důstojníků, že by se mohl narušit systém privilegií. Bude tam kontinuita starého, to znamená, že bezpečnostní struktury budou chtít zachovat některé důležité posty, na druhé straně je spontánní protest.“

Vítězem je armáda

„Řekl bych, že vítězem je v Egyptě především armáda, protože se jí podařilo vyhnout se svržení spolu s Mubarakem. Podařilo se jí udržet představu, že revoluce byla vedena proti konkrétní osobě a nikoliv proti systému, který ve skutečnosti už dávno znamená vládu armády nad společností,“ říká odborník na Blízký východ, redaktor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland a pokračuje:

„Zároveň se dá říci, že vítězi jsou snad i obyčejné Egypťané, protože celá věc nakonec snad povede k reformám, které obyčejným lidem prospějí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvil na radiožurnálu odborník na Blízký východ, redaktor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland

Co se stane dál, zda armáda skutečně splní slib a předá po volbách moc, zatím podle Fingerlanda není nikdo přesně schopen odhadnout:

„Já myslím, že armáda skutečně uvažuje o tom, že velkou část své moci nakonec do civilních rukou předá. Zároveň ale celá řada armádních špiček využije následující půlrok, po který má armáda držet moc, k tomu, aby jejich pozice nebyly ani poté oslabené.“

Martin Hromádka, Tomáš Pavlíček, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme