Ehud Barak nevidí naději na brzké obnovení rozhovorů

Izraelský premiér Ehud Barak neočekává obnovení izraelsko-palestinských rozhovorů po nedělním setkání s americkým prezidentem Billem Clintonem. Barak to dnes řekl novinářům na vojenské základně Ajoš u Ramalláhu na západním břehu Jordánu. „Chci zmírnit vaše očekávání, nevěřím, že jednání ve Washingtonu povedou k obnově mírových rozhovorů,“ prohlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf izraelského kabinetu zmrazil dialog s Palestinci před několika týdny kvůli násilí panujícímu od 28. září na palestinských autonomních územích. O život od té doby přišlo přes 190 lidí.

Palestinská militantní organizace Fatah slíbila odvetu za čtvrteční akci izraelské armády, při níž byl u Betléma zabit jeden z vojenských velitelů této organizace. V Betlémě a okolí od čtvrtečního večera koluje leták, který slibuje pomstu za smrt Husajna Abajáta. Jako jeden z cílů je označen náčelník generálního štábu izraelské armády generálmajor Šaul Mofaz.

Husajn Šajch z vedení Fatahu dnes prohlásil, že čtvrteční útok v Bajt Sahúru Fatahu „dává volné ruce“. „Po čtvrtečním atentátu už není možné omezovat členy Fatahu. Izraelská armáda vstoupila do kruhu teroru a vehnala nás do nové fáze (povstání). Izrael zahájil válku s Fatahem,“ řekl. Při útoku zemřely kromě Abajáta také dvě palestinské ženy.

Ve východním Jeruzalémě byl dnes spáchán atentát, při němž byl zraněn jeden izraelský policista. K akci se nikdo nepřihlásil, ale podle policie šlo o palestinský útok.

S Clintonem ve čtvrtek jednal v USA palestinský předák Jásir Arafat, který zdůraznil, že odpovědnost za násilnosti nenesou Palestinci. „Nevyprovokoval jsem násilí, neútočím na Izraelce,“ řekl Arafat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme