Ehud Barak nevidí naději na brzké obnovení rozhovorů

Izraelský premiér Ehud Barak neočekává obnovení izraelsko-palestinských rozhovorů po nedělním setkání s americkým prezidentem Billem Clintonem. Barak to dnes řekl novinářům na vojenské základně Ajoš u Ramalláhu na západním břehu Jordánu. „Chci zmírnit vaše očekávání, nevěřím, že jednání ve Washingtonu povedou k obnově mírových rozhovorů,“ prohlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf izraelského kabinetu zmrazil dialog s Palestinci před několika týdny kvůli násilí panujícímu od 28. září na palestinských autonomních územích. O život od té doby přišlo přes 190 lidí.

Palestinská militantní organizace Fatah slíbila odvetu za čtvrteční akci izraelské armády, při níž byl u Betléma zabit jeden z vojenských velitelů této organizace. V Betlémě a okolí od čtvrtečního večera koluje leták, který slibuje pomstu za smrt Husajna Abajáta. Jako jeden z cílů je označen náčelník generálního štábu izraelské armády generálmajor Šaul Mofaz.

Husajn Šajch z vedení Fatahu dnes prohlásil, že čtvrteční útok v Bajt Sahúru Fatahu „dává volné ruce“. „Po čtvrtečním atentátu už není možné omezovat členy Fatahu. Izraelská armáda vstoupila do kruhu teroru a vehnala nás do nové fáze (povstání). Izrael zahájil válku s Fatahem,“ řekl. Při útoku zemřely kromě Abajáta také dvě palestinské ženy.

Ve východním Jeruzalémě byl dnes spáchán atentát, při němž byl zraněn jeden izraelský policista. K akci se nikdo nepřihlásil, ale podle policie šlo o palestinský útok.

S Clintonem ve čtvrtek jednal v USA palestinský předák Jásir Arafat, který zdůraznil, že odpovědnost za násilnosti nenesou Palestinci. „Nevyprovokoval jsem násilí, neútočím na Izraelce,“ řekl Arafat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme