Ehud Barak uvažuje o zřízení palestinského státu

Izraelský premiér Ehud Barak je připraven uznat palestinský stát, který nevzejde z násilí, ale z izraelsko-palestinských jednání. Barak to napsal v dopise, který dnes zveřejnila premiérova kancelář a který byl zaslán šéfům zahraničních vlád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsme na rozhodující křižovatce a máme před sebou dvě možnosti. Můžeme obnovit jednání založená na bodech z Camp Davidu (summit v červenci) a dospět k palestinskému státu. Anebo se můžeme vydat cestou násilí a jednostranné palestinské akce (vyhlášení státu), což povede k nestabilitě oblasti,“ píše se v dopise.

Podle izraelských sdělovacích prostředků nabídl Barak Arafatovi v Camp Davidu vytvoření palestinského státu na 90 procentech západního břehu a pásma Gazy a kontrolu arabských čtvrtí východního Jeruzaléma. Arafat trvá na tom, že Palestinci musejí kontrolovat celý východní Jeruzalém, který se má stát hlavním městem budoucího palestinského státu. V této části města jsou svatyně islámu, křesťanství a judaismu.

Vedení Organizace pro osvobození Palestiny se má ke schůzi o palestinské státnosti sejít 15. listopadu. Ve čtvrtek má ve Washingtonu jednat palestinský vůdce Jásir Arafat s americkým prezidentem Billem Clintonem. V neděli ho bude následovat Barak.

Arafat dnes přicestoval do Egypta, kde se před cestou do USA sejde s egyptským prezidentem Husním Mubarakem a vyslancem Evropské unie Miguelem Ángelem Moratinosem.

Situace na Blízkém východě a eventuální vyslání mezinárodních jednotek, o něž žádají Palestinci, bude předmětem dnešní schůzky Rady bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme