Ehud Barak uvažuje o zřízení palestinského státu

Izraelský premiér Ehud Barak je připraven uznat palestinský stát, který nevzejde z násilí, ale z izraelsko-palestinských jednání. Barak to napsal v dopise, který dnes zveřejnila premiérova kancelář a který byl zaslán šéfům zahraničních vlád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsme na rozhodující křižovatce a máme před sebou dvě možnosti. Můžeme obnovit jednání založená na bodech z Camp Davidu (summit v červenci) a dospět k palestinskému státu. Anebo se můžeme vydat cestou násilí a jednostranné palestinské akce (vyhlášení státu), což povede k nestabilitě oblasti,“ píše se v dopise.

Podle izraelských sdělovacích prostředků nabídl Barak Arafatovi v Camp Davidu vytvoření palestinského státu na 90 procentech západního břehu a pásma Gazy a kontrolu arabských čtvrtí východního Jeruzaléma. Arafat trvá na tom, že Palestinci musejí kontrolovat celý východní Jeruzalém, který se má stát hlavním městem budoucího palestinského státu. V této části města jsou svatyně islámu, křesťanství a judaismu.

Vedení Organizace pro osvobození Palestiny se má ke schůzi o palestinské státnosti sejít 15. listopadu. Ve čtvrtek má ve Washingtonu jednat palestinský vůdce Jásir Arafat s americkým prezidentem Billem Clintonem. V neděli ho bude následovat Barak.

Arafat dnes přicestoval do Egypta, kde se před cestou do USA sejde s egyptským prezidentem Husním Mubarakem a vyslancem Evropské unie Miguelem Ángelem Moratinosem.

Situace na Blízkém východě a eventuální vyslání mezinárodních jednotek, o něž žádají Palestinci, bude předmětem dnešní schůzky Rady bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme