Eisen zůstává velvyslancem USA v Praze, má souhlas Senátu

Americký senát potvrdil jmenování Normana Eisena velvyslancem v Praze. Po roce průtahů, kdy na přelomu roku kvůli tomu hrozil nedobrovolný návrat velvyslance do vlasti, přestal jednání blokovat senátor z Iowy Charles Grassley a umožnil hlasování. Praha tak má po dlouhých bezmála třech letech řádně jmenovaného a potvrzeného amerického velvyslance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norman Eisen

Norman Eisen | Foto: Marián Vojtek

Jedním z těch, kteří kandidaturu Normana Eisena podporovali, byl senátor John Kerry. Ve svém projevu zdůraznil, že se Norman Eisen zasadil o to, aby Praha nechala v Afghánistánu šest set vojáků, a dodal, že na zemi našich rozměrů je to opravdu hodně.

Předseda zahraničního výboru Kerry vyzdvihl i dosavadní působení Normana Eisena v Praze a také skutečnost, že jej prý vysoko hodnotí i čeští představitelé včetně premiéra Nečase, ministra zahraničí Schwarzenberga a ministra obrany Vondry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka analyzoval pro Rádio Česko pozadí schvalování Normana Eisena na postu velvyslance Spojených států v Česku

John Kerry Normana Eisena chválil mimo jiné také za podporu společnosti Westinghouse ve snaze získat zakázku na dostavbu Temelína. Tato plánovaná spolupráce byla také předmětem schůzky premiéra Nečase s prezidentem Obamou, kterou z velké části pomohl připravit právě i velvyslanec USA v Česku.

Podporu Eisenovi vyjádřil i Joe Lieberman, nezávislý senátor.

Senátor Grassley sice dál hlasoval proti Eisenově nominaci, a žádal o to i ostatní zákonodárce. V komplikované proceduře ale přestal jednání blokovat, a tím potvrzení jmenování umožnil.

Svůj záporný postoj vůči velvyslanci v Praze vysvětlil senátor Grassley Českému rozhlasu před časem tím, že se Eisen v době, když byl ještě poradce prezidenta Obamy pro etiku, nezachoval čestně v jisté administrativní záležitosti.

Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka získal od administrativy senátora Grassleyho dopis, ve kterém Norman Eisen vysvětluje okolnosti sporu mezi nimi | Foto: Vít Pohanka

Podle informací, které Český rozhlas získal po velkém úsilí z kanceláře Charlese Grassleyho, se senátor v říjnu s Eisenem setkal a v listopadu od něj dostal dopis, ve kterém Eisen vysvětluje okolnosti sporu mezi oběma politiky a omlouvá se za ně. Eisen chápe spor spíše jako nedorozumění.

Senátoři pak velkou většinou Normana Eisena podpořili a jeho nominaci schválili.

Barack Obama nominoval Eisena loni koncem roku pouze dočasně bez souhlasu amerických senátorů. Období, po které je takové jmenování možné, vyprší s koncem současné schůze horní komory amerického parlamentu v závěru letošního roku.

Americká procedura potvrzování velvyslanců sice dává prostor k politickým hrám, ale za to je to jednání velmi transparentní, kandidát prochází zevrubným prověřováním, a stanoviska vůči němu jsou tak zřejmá včas a všem. V České republice velvyslance potvrzuje ve funkci prezident a své jednání není povinen zdůvodňovat.

Vít Pohanka, Martin Hromádka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme