EK bude v Kanadě zjišťovat oprávněnost víz pro české občany

Oprávněnost zavedení vízové povinnosti pro české občany bude přímo v Kanadě zjišťovat Evropská komise. Její úředníci do Kanady odjedou ve čtvrtek 10. září společně s pracovníky českého ministerstva zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na odbavení | Foto: Robert Mikoláš

Komise na základě všech informací vydá o česko-kanadském sporu hodnotící zprávu. Dokument má zachytit, na čí straně je pravda. Brusel má na vypracování dokumentu čas do 6. listopadu.

Jeden z mluvčích Komise před časem tvrdil, že jeho úřad zprávu vydá už na začátku září. Vysoký diplomat ale teď pod slibem anonymity uvedl, že se celý proces prodlužuje a není jisté, jestli Komise své stanovisko zaujme před koncem října.

Česko na zprávu netrpělivě čeká; Komise může teoreticky navrhnout, aby víza Kanadě jako odvetný krok zavedly všechny země Unie. Tak razantní odpověď ale není příliš pravděpodobná.

Kanada zavedla vízovou povinnost pro Čechy v červenci, stejně tak pro Mexičany. Stalo se tak v reakci na údajně vysoký počet mexických a českých žadatelů o azyl.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme