EK by mohla dostat přihlášku Černé Hory k členství v Unii ještě do června

Pro sbližování Černé Hory s Evropskou unií je klíčové upevnění právního státu. Tato malá balkánská země sice podle Unie udělala určitý pokrok v potírání korupce, boji s organizovaným zločinem a v zajištění svobody médií, ale je před ní ještě hodně práce. Zaznělo to po jednání ministrů zahraničí Česka a Švédska, jako letošních předsednických zemí, s černohorským šéfem diplomacie Milanem Ročenem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podgorica - hlavní město Černé Hory

Podgorica - hlavní město Černé Hory | Foto: Podgorica.cg.yu

Karel Schwarzenberg, vedoucí tento půlrok radu ministrů zahraničí sedmadvacítky, doufá, že další krok k budoucímu členství v Unii udělá Černá Hora ještě za českého předsednictví. Tím krokem bude předání její přihlášky podané loni v prosinci Radě ministrů k posouzení Evropské komisi.

Zatím černohorskou přihlášku zvažují ministři jednotlivých zemí. Vláda v Podgorici už podepsala s Unií stabilizační a asociační dohodu, která bývá předstupněm členství.

Premiér Mirek Topolánek minulý týden při návštěvě Podgorice prohlásil, že Černá Hora by mohla zahájit přístupová jednání s Unií v roce 2010. Tato země už má před ostatními balkánskými státy mírný náskok. Oficiálním platidlem je tam totiž euro.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme