EK chce napravit genderovou nerovnováhu ve vedení velkých firem

Za poslední roky počet žen ve vedení evropských podniků nijak výrazně nestoupá. Podle průzkumu Eurobarometr si přitom drtivá většina obyvatel Unie myslí, že kvalifikované ženy mají mít stejné příležitosti dostat se do vrcholového managementu jako muži. Schyluje se proto k zavádění kvót pro počet žen v řízení velkých společností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eurokomisařka Viviane Redingová

eurokomisařka Viviane Redingová | Foto: Evropská komise

V rozhovorech pro několik evropských deníků možnost napravení genderové nerovnováhy pomocí zavedení kvót potvrdila komisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová. Před rokem totiž velké firmy vyzvala, aby samy zvýšily počet žen ve svém vrcholném managementu. Výzva se ale minula účinkem.

Proto dnes komisařka Redingová předkládá zprávu o pokroku při posilování role žen v řídících orgánech firem, která asi nepřinese radostná čísla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zprávou komisařky Redingové o pokroku v obsazování vedoucích pozic ženami se seznámil zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák

Unie si totiž stanovila cíl, aby ženy v roce 2020 zastávaly 40 procent míst ve vedení podniků. Dnešní statistiky citované deníkem Financial Times uvádějí, že v Unii to je jen necelých 14 procent.

Zatímco ve Skandinávii tvoří ženy čtvrtinu vrcholového managementu, v jižních státech Unie, jako jsou Malta nebo Itálie, mají jen pětiprocentní zastoupení ve vedení podniků. V České republice je podíl žen ve vedení velkých firem patnáctiprocentní, což je oproti situaci před dvěma lety mírné zlepšení.

Příkladem ve zlepšování postavení žen v řízení hospodářství je Francie, která zavedla zákony pro podporu rovného postavení žen ve společnosti před 2 lety. Ženy měly v zemi ve vrcholných orgánech společnosti dvanáctiprocentní zastoupení. Dnes už obsadily více než pětinu manažerských pozic.

O kvótách se vede veřejná konzultace

Komisařka Redingová pro německý deník Die Welt řekla, že není příznivcem kvót, ale že právě ty mohou na věci něco změnit. Zahájila proto veřejnou konzultaci na téma, jak by bylo možné tuto genderovou nerovnováhu řešit.

Zapojit se může každý občan Evropské unie. Je nutné vyplnit formulář, který je k nalezení na stránkách EK ec.europa.eu/justice, a odeslat ho buď elektronickou poštou, nebo přímo v dopise Evropské komisi, a to do 28. května.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková

Komise by na konci léta měla přijít s návrhy, jestli bude prosazovat celounijní směrnici, nebo nechá řešení otázky genderové nevyrovnanosti na členských zemích.

Zákony pro zvýšení podílu žen ve vrcholném managementu zatím přijalo jen 5 členských zemí Unie. Belgie, Francie, Itálie, Nizozemsko a Španělsko. Stejnou cestou se vydaly i Norsko a Island.

Šimůnková pro kvóty není

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková pro zavádění kvót není. Jde podle ní o umělé opatření a zvýšení počtu žen v politice nebo v rozhodovacích pozicích by prý mělo jít přirozenými způsoby.

To podle Šimůnkové znamená spíše usnadnit ženám cestu k vedoucím pracovním pozicím. „Větší sladění soukromého – pracovního života, hledání flexibilních možností, flexibilních úvazků a tak dále. Podporovat to těmito přirozenými opatřeními,“ uvádí příklady.

Monika Šimůnková | Foto: Alžběta Švarcová

„Na druhou stranu bychom si měli třeba uvědomit, že v roce 2010 se do poslanecké sněmovny dostal nejvyšší počet žen v historie, což je poměrně velký úspěch,“ poznamenává.

Šimůnková také připomíná, že otázka předškolních zařízení a služby péče o děti je jedna z věcí, která by ženám měla pomoci k dřívějšímu návratu na pracovní trh. „To víme sami, že ta situace v České republice není úplně dobrá, že v tomto by měly být přijata opatření. Toto je určitě jedna z věcí, která by se více podporovat měla.“

Pavel Novák, Igor Maňour, Veronika Sedláčková, pir, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme