EK chce příští rok podpořit ekonomický růst a snížit byrokracii. Stáhne desítky návrhů zákonů

Nová Evropská komise chce v příštím roce podpořit ekonomický růst, digitální technologie a začít budovat takzvanou energetickou unii, která má mimo jiné snížit evropskou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska. Komise chce také snížit byrokracii. Stáhne tak více než 80 návrhů nových evropských zákonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová Evropská komise | Foto: European Parliament

Podle českého velvyslance při Evropské unii Martina Povejšila Česko priority Evropské komise na příští rok jednoznačně podporuje.

„Všechny tři oblasti jsou i z pohledu České republiky mimořádně důležité a i pro nás zásadní – pro růst a další zaměstnanost,“ uvedl Povejšil.

Co se týče stahování nových evropských zákonů, většinu z nich Brusel podal už před řadou let a členské země Evropské unie se na nich dlouho nedokázaly dohodnout. Asi 30 opatření ale komise stahuje proto, že by podle ní zbytečně zvýšila byrokracii.

„Z našeho pohledu je to krok správným směrem. Ďábel bude v detailu, ale mentální nastavení komise a vítáme a budeme se těšit na velmi úzkou spolupráci v této věci,“ řekl Povejšil.

Komise chce údajně zrušit plán na podporu recyklování nebo revizi pravidel týkajících se kvality ovzduší. Důvodem má být právě zbytečná administrativní zátěž.

Chystané škrty by se měly dotknout i portfolia české eurokomisařky Věry Jourové, která chce například zcela přepracovat návrh na sjednocení podmínek a pravidel pro mateřskou dovolenou.

Dokument, který koluje po evropských institucích už od roku 2008, je podle ní zastaralý. Připravuje proto nový, který by především kladl důraz na větší dostupnost zkrácených úvazků, aby rodiče mohli lépe skloubit pracovní a soukromý život.

V březnu se na summitu v lotyšské Rize chce vrátit také ke směrnici, která by zajistila větší rovnoprávnost pohlaví v zastoupení velkých akciových podniků. Proti tomuto návrhu se nedávno postavila i Česká republika.

Evropská komise | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme