EK chce sjednotit ochranu obětí trestných činů

Oběti trestných činů mají v Evropě požívat větší ochrany než dosud. Evropská komise dnes přišla s návrhy, jak obětem trestných činů zajistit lepší postavení v právním systému. Nové předpisy mají zaručit všem, kdo se stanou obětí nějakého zločinu na území Evropské unie stejné minimální standardy práv na ochranu, informace při soudním procesu nebo stejná základní práva na odškodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Podle odhadů evropského statistického úřadu se ročně stane přímou nebo nepřímou obětí zločinu v EU 75 milionů lidí. Jak na Rádiu Česko přiblížil bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, Evropská komise k ulehčení života obětí trestných činů navrhla stanovení minimální práva, která budou stejná všude na území EU a členské státy mohou potom jít nad jejich rámec.

Existují například velké rozdíly v tom, jaká práva má oběti během soudního řízení nebo vyšetřování nebo, jak se potom mohou domáhat odškodnění za trestný čin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oběti trestných činů mají v EU požívat větší ochrany než dosud. Podrobnosti od bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka na Rádiu Česko.

Návrh směrnice z dílny Evropské komise musí členské státy EU transformovat do svých zákonů a nařízení, které je přímo aplikovatelné do národního práva. Směrnice má zaručit, aby se s oběťmi jednalo ve všech státech podobně jak na policii, tak i před vyšetřovacími orgány, aby s nimi podobně citlivě jednali také soudci.

„Jde o to, aby měly zaručený respekt vůči své osobě, aby se podruhé nestávaly obětí. Je to zvlášť důležité u dětí, u obětí znásilnění či osob duševně i tělesně postižených,“ přiblížil zpravodaj.

Přímo aplikovatelné nařízení se týká vzájemného uznávání ochranných příkazů. Jde například o zákaz přiblížení se k oběti. Dnes toto nařízení platí na území státu, který jej vydal, ale jde o to, aby jej uznávaly i orgány v ostatních státech EU.

Směrnice pro práva obviněných

Zpravodaj připomněl, že pro práva obviněných z trestných činů směrnice podobná už existuje. Mají podle ní nárok na právní pomoc nebo například na tlumočníka během vyšetřování.

„Pro oběti ale směrnice neexistuje a ty nesmějí mít horší postavení než pachatelé trestných činů,“ uvedl Novák s tím, že eurokomisařka pro základní práva a spravedlnost Viviane Redingová také připomněla, že většina států oběť po vyšetření trestného činu staví na vedlejší kolej a zabývá se pouze pachatelem.

Návrh Evropské komise na posílení práv obětí trestných činů nyní dostane na stůl Rada ministrů EU a také Evropský parlament.

Pavel Novák, Ondřej Černý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme