EK: Chorvatsko musí přidat v reformě soudnictví a v boji s korupcí

Horký kandidát na vstup do Evropské unie, Chorvatsko, musí přidat v reformě soudnictví a v boji s korupcí. V průběžné zprávě hodnotící připravenost země na vstup do EU na to upozornila Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Vyjednávací kapitola nazvaná ‘soudní systém a základní práva‘ je pro Chorvatsko nejsložitější, protože do ní spadají i takové otázky jako zacházení s národnostními menšinami nebo návrat uprchlíků z doby války v bývalé Jugoslávii.

„Evropská komise Chorvatsku vyčítá, že zvláště civilní soudnictví není výkonné, že tam existuje hodně takzvaných ‘tříročáků‘, tedy procesů táhnoucích se přes 3 roky,“ upřesnil v Odpoledním Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hodnocení Chorvatska Evropskou komisí přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák.

V oblasti boje s korupcí EK podle něj kritizuje Chorvatsko za to, že většina odhalených případů korupce nebo manipulací s veřejnými zakázkami se ještě nedostalo před soud.

Návrat uprchlíků

Chorvatsko má jako země, která prošla v první polovině 90. let válkou při dělení Jugoslávie, také problém s návratem uprchlíků. Podle Nováka už ale tato překážka na cestě země do Unie není tak velká jako byla, ale jak uvedl nezmizela.

Připomněl, že Chorvatsko například ještě nesplnilo svůj cíl, že do roku 2009 poskytne přes 2000 bytů pro navrátilce. Mluvčí komisaře pro rozšíření Natasha Buttler v této souvislosti pro ilustraci uvedla:

„Například z 1300 domů, které byly k dispozici se jejich obyvatelům předalo něco přes tisíc. 276 rodin uprchlíků tak na bydlení stále čeká.. Nedodělky také existují v opravách už existujících domů pro navrátilce.“

Chorvatští diplomaté ke všemu podle zpravodaje ale uvádějí, že za posledních 5 let se opravilo na 150 tis domů a nedodělky zpřed 2 let prý napraví do poloviny letošního roku.

Chorvatští diplomaté podle Nováka věří, že Chorvatsko do léta ukončí přístupové rozhovory s Uniji. „Mají už jen 7 vyjednávacích kapitol, ale ta ‘soudní systém a základní práva‘ je nejsložitější. Ale doufají, že uzavřou jednání v červnu. Potom by mělo následovat dojednání přístup smlouvy a rok by asi trvala její ratifikace. Reálný termín se tak jeví leden 2013.

Pavel Novák, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme