EK i přes odpor Česka potvrdila návrh na změnu pravidel pro pracovníky vysílané do zahraničí

Evropská komise potvrdila svůj návrh na změnu pravidel pro vysílání pracovníků do zahraničí. Udělala to i přes odpor Česka a dalších novějších zemí Evropské unie. Ve státech osmadvacítky působí jako takzvaní vyslaní pracovníci skoro dva miliony lidí. Podle Komise a řady států západní Evropy ale často představují nekalou konkurenci pro domácí zaměstnance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní auto (ilustrační snímek).

Nákladní auto (ilustrační snímek). | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Aby bylo možné zachovat volný pohyb, je potřeba podpora občanů, jak řekla eurokomisařka pro sociální věci Marianne Thyssenová.

„Stále bude možné konkurovat firmám z dražších zemí. Například tím, že sociální pojištění bude firma za své vysílané zaměstnance i dál platit doma,“ dodala eurokomisařka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská komise chce i přes odpor Česka přitvrdit pravidla pro vysílání pracovníků do zahraničí. Mluvil o tom bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Když česká firma získá zakázku třeba v Německu, může tam odvést české zaměstnance a platit jim německou minimální mzdu. V drtivé většině případů je to plat mnohem nižší, než který dostávají místní dělníci.

Podle Evropské komise a zastánců návrhu teď existuje absurdní situace, kdy spolu třeba na jedné stavbě pracuje český a německý dělník, vykonávají stejnou práci, ale ten německý má mnohem vyšší plat.

To chce EK změnit. Podle nového návrhu by musela vyplácet mzdu obvyklou v daném odvětví.

Česko a dalších 10 zemí s tím nesouhlasí, protože to podle nich brání volnému pohybu pracovních sil. Návrh začne platit, jen když ho schválí státy unie a europoslanci.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme