EK kritizuje vysoké poplatky obchodníků za transakce platebními kartami

Nízká konkurence zvyšuje ceny za bankovní služby - k takovému závěru dospělo vyšetřování Evropské komise. Znepokojivé jsou podmínky pro používání platebních karet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail kreditních karet

Detail kreditních karet | Foto: Jan Rosenauer

Poplatky obchodníků za platební karty jsou v některých zemích Evropské unie několikanásobně vyšší, než v jiných. Současně se ale v jednotlivých státech pohybují zhruba ve stejné cenové hladině. A to napovídá monopolnímu chování velkých bank. Podobný - i když ne tak podezřelý je obrázek v celém sektoru drobného bankovnictví.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová: "Šetření prokázalo velké překážky konkurenci při poskytování drobných bankovních služeb, to pak zvyšuje jejich ceny pro podniky i jednotlivé spotřebitele. Způsobují to nepřehledné poplatky za nejrůznější služby. Vysoká cena za rušení běžných účtů a vázání například půjček na další bankovní produkty vede k tomu, že zákazníci nechtějí měnit banky a to konkurenci dále podvazuje."

Evropská komise i národní úřady pro ochranu volné soutěže proto chtějí využít své pravomoci a zjednat nápravu. Komisařka Kroesová ale neuvedla, ve kterých případech a v kterých zemích chce zasáhnout.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme