EK musela mírnit názor nizozemské eurokomisařky na Řecko

Evropská komise musela znovu potvrdit svou víru v udržení Řecko v eurozóně. Jednotnou linii odhodlání zachovat eurozónu se všemi 17 členy narušila nizozemská komisařka Neelie Kroseová. V rozhovoru pro deník de Volkskratnt řekla, že kdyby Řecko eurozónu opustilo, neznamenalo by to její konec. Eurozóna by mohla přežít i bez něj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Názor nizozemské eurokomisařky musel mírnit mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Zdůraznil, že komisařka Kroseová nevyzývala Řecko k tomu, aby eurozónu opustilo. Pozice celé Komise vůči Řecku se podle něj nezměnila.

„Chceme, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny. To je také postoj ministrů financí zemí platících eurem. Pevně věříme, že euro přežije tuto bouři a vyjde z krize silnější.“

V Aténách se ale protahují jednání řeckých politiků o splnění podmínek druhého záchranného balíku eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

Pro získání pomoci v hodnotě 130 miliard eur má Řecko mimo jiné propustit tisíce zaměstnanců státní správy nebo také snížit minimální mzdu. Řecku hrozí, že bez dalších peněz v polovině března zbankrotuje.

Zvláště Německo a Nizozemsko přitom trvají na tom, že pro získání pomoci musí Řecko ukázat opravdovou vůli řešit nedostatky ve své ekonomice.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme