EK: nejlepší kandidáti do EU v roce 2003-4

Evropská komise zítra zopakuje, že přístupová jednání s nejlépe připravenými kandidáty mohou být ukončena v roce 2002. Vyjádří zároveň naději, že EU sama bude připravena přivítat nové členy od konce tohoto roku. Tyto závazky nejsou nové. V Bruselu ale zatím nikdo nezná jejich úplně definitivní formulace, ve kterých bude záležet na každé předložce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfové kabinetů komisařů probírají hodnotící zprávy a dokument Strategie rozšíření ještě dnes, zítra o nich bude diskutovat kolegium komise. Je však jasné, že ukončení vstupních rozhovorů v roce 2002 fakticky vylučuje přistoupení k 1. lednu následujícího roku, což je pracovní termín, který si vnitřně vytyčily všechny země někdejší „první skupiny“. I kdyby nejlepší kandidáti dokázali uzavřít dohody o přistoupení v prvním pololetí 2002, což je málo pravděpodobné, mohlo by při mimořádně rychlé ratifikaci dojít k přijetí první skupiny kandidátů k 1. lednu 2004, případně o nějaký měsíc dřív.

Z útržků informací, které jsou zatím k dispozici, se zdá být jasné, že Evropská komise ocení pokrok všech s výjimkou Rumunska. Česká republika bude mít dobré hodnocení, které vylepší její postavení ve vstupních rozhovorech. Dobrou známku dostane i při započítání nedostatků nejen za přejímání legislativy EU, ale také za její aplikaci a vynucování.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme