EK: nejlepší kandidáti do EU v roce 2003-4

Evropská komise zítra zopakuje, že přístupová jednání s nejlépe připravenými kandidáty mohou být ukončena v roce 2002. Vyjádří zároveň naději, že EU sama bude připravena přivítat nové členy od konce tohoto roku. Tyto závazky nejsou nové. V Bruselu ale zatím nikdo nezná jejich úplně definitivní formulace, ve kterých bude záležet na každé předložce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfové kabinetů komisařů probírají hodnotící zprávy a dokument Strategie rozšíření ještě dnes, zítra o nich bude diskutovat kolegium komise. Je však jasné, že ukončení vstupních rozhovorů v roce 2002 fakticky vylučuje přistoupení k 1. lednu následujícího roku, což je pracovní termín, který si vnitřně vytyčily všechny země někdejší „první skupiny“. I kdyby nejlepší kandidáti dokázali uzavřít dohody o přistoupení v prvním pololetí 2002, což je málo pravděpodobné, mohlo by při mimořádně rychlé ratifikaci dojít k přijetí první skupiny kandidátů k 1. lednu 2004, případně o nějaký měsíc dřív.

Z útržků informací, které jsou zatím k dispozici, se zdá být jasné, že Evropská komise ocení pokrok všech s výjimkou Rumunska. Česká republika bude mít dobré hodnocení, které vylepší její postavení ve vstupních rozhovorech. Dobrou známku dostane i při započítání nedostatků nejen za přejímání legislativy EU, ale také za její aplikaci a vynucování.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme