EK po dalších jednáních zřejmě prodlouží financování laseru ELI v Česku

Unikátní laser ELI, který vyroste do několika let v Dolních Břežanech, bude zřejmě Brusel financovat i v dalších letech.Vědecký projekt měl v minulosti problémy a hrozilo, že Česko nestihne do roku 2015 vyčerpat celou evropskou dotaci. Stát by tak musel doplatit stovky milionů korun. Evropská komise ale pravděpodobně po dalších jednáních prodlouží financování projektu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laser (ilustr. obr.)

Laser (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Brusel zřejmě i v dalších letech povolí financování laseru ELI v Dolních Břežanech u Prahy. Vědecký projekt měl v minulosti problémy s čerpáním evropských dotací.

Peníze na unikátní přístroj by Evropská unie posílala do Česka i nadále, vysvětluje Marek Zeman z ministerstva školství:

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování laseru ELI mluvila Petra Benešová

„V nejbližší době se Evropská komise vyjádří k otázce rozdělení projektu na dvě fáze. Ta první fáze by byla ta současná a druhá – po roce 2014.“

Projekt za téměř sedm miliard korun na nejvýkonnější laser světa je prý zásadní a Evropská komise bude zřejmě ochotna Česku pomoci. Význam přístroje popsal předseda Akademie věd Jiří Drahoš:

„Řekl bych, že je to projekt velmi významný pro celou Českou republiku a jasně panevropskou mezinárodní dimenzi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S mluvčí EK Shirin Wheelerovou mluvil o laseru ELI zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Kdyby stát nestihl vyčerpat evropskou dotaci, hrozilo, že by doplatil stovky milionů korun. Laser ELI by měl pomoci například v lékařském výzkumu.

Přesvědčit EK

Projekt tohoto nejvýkonnějšího laseru na světě v Dolních Břežanech u Prahy by tedy měl dál financovat Brusel. Česko se o tom bude snažit přesvědčit Evropskou komisi. Praha totiž laser ELI nestihne dokončit včas.

Čeští vědci chtějí superlaser ELI zapnout do dvou let. Za pomoci Bruselu

Číst článek

Pak hrozí, že by Česko muselo na projekt doplatit stovky milionů korun ze svého. Evropská komise teď posoudí, jestli bude projekt financovat i v dalším období.

"České úřady nám sdělily, že projekt má zpoždění", řekla Českému rozhlasu mluvčí komise Shirin Wheelerová. Podle ní musí Česko o prodloužení financování formálně požádat. Brusel pak jeho žádost posoudí.

V ČR vyroste superlaser | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme