EK počítá s možností subvencovat jadernou energii. Část zemí EU nesouhlasí

Evropská unie zvažuje, že umožní členským zemím, aby mohly subvencovat jadernou energii podobně, jako v současnosti dotují obnovitelné zdroje energie. S odkazem na návrh směrnice, který připravila Evropská komise, to dnes napsal německý list Süddeutsche Zeitung. Podle Jana Beránka z hnutí Greenpeace by však takový krok vedl k podstatnému zdražení elektrické energie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

O návrhu, který by znamenal obrat v přístupu EU k jaderné energii, by měla Evropská komise jednat na podzim. Beránek věří, že návrh neprojde.

„Pokud se ty státy nebo státníci podívají na celou věc v širší perspektivě, tak je vidět, že ten energetický obor celkově dneska prochází obrovskými inovacemi,“ poznamenal Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj názor na chystanou směrnici sdělil ve vysílání Radiožurnálu Jan Beránek z hnutí Greenpeace

Závazek by podle něj bylo něco podobného jako zavázat se v devadesátých letech platit tehdejší vysoké částky za mobilní volání i do budoucna.

„Skutečně my bychom se tímto způsobem zabetonovali a dokonce ještě další dvě generace do budoucna zabetonovali v technologii, která nejen že je obstarožní a riziková, ale je skutečně nekonkurenceschopná,“ uvedl Beránek.

Jaderná energetika podle něj skomírá. „Dneska se celosvětově vyrábí v jádru méně než deset procent elektřiny a ta technologie je celkově na ústupu,“ řekl Beránek.

Kdyby si jaderný průmysl dokázal vylobbovat dotace, pomohlo by to sice podle něj odvětví, ne však jednotlivým národním ekonomikám zemí, které by se touto vydaly.

„A to z toho důvodu, že ten rámec, který navrhuje například Velká Británie, a který by měla Evropská unie tímto způsobem sankcionovat nebo umožnit, tak předpokládá, že by nové jaderné reaktory dostávaly pevné výkupní ceny, velmi vysoké dotace po dobu 40 let provozu a ve srovnání s tím vlastně i ten český nezvládnutý solární boom by v podstatě byl jenom malou hračkou,“ podotkl Beránek.

Návrh je prý podobný úvahám, které měla česká vláda, když zvažovala, že by společnosti ČEZ garantovala výkupní ceny energie z Temelína.

„V Británii teď uvažují, že ta hladina by byla zhruba kolem tří korun, 120 euro za megawatthodinu, to znamená 3 koruny na kilowatthodinu, to je asi trojnásobek toho, co dneska činí velkoobchodní ceny a vlastně to ukazuje skutečně tu disproporci mezi tím, jaké ceny máme dneska, a jaké ceny bychom měli v případě, že bychom vsadili na další jadernou energetiku,“ dodal Beránek.

Proti je Německo, pro Británie a Francie

Ze zemí EU zatím silný nesouhlas vyjádřilo Německo ústy kancléřky Merkelové a proti je také Rakousko.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich podle agentury APA prohlásil, že proti návrhu bude se svými spojenci bojovat na všech úrovních.

Směrnice má však i vlivné podporovatele – Británii či Francii – a podporuje ji také třeba Finsko, Česká republika či Slovensko.

I když je podle návrhu směrnice jaderná energetika jedním z cílů EU, Beránek si myslí, že scénáře budoucí energetické politiky EU jsou ve skutečnosti jiné.

„Mnohem pravděpodobnější je, že se uskuteční ty ze scénářů Evropské komise, kde to jádro skutečně během dvaceti, třiceti let z Evropy prakticky vymizí,“ uzavřel Beránek.

Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme