EK podezřívá plynárenské firmy z protiprávního jednání

Do několika plynárenských podniků ve Střední a Východní Evropě dnes neohlášeně přišli kontroloři Evropské komise. Firmy jsou vyšetřovány kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Kontrole Evropské komise se nevyhnuly ani společnosti v České republice. Vyšetřovatelé zamířili ale také do Německa, Maďarska, Polska i Slovenska. Do hledáčku se dostaly i společnosti RWE Transgas a Vemex, která je dceřinou firmou Gazpromu Germania.

Kontroly mají odhalit případné nedovolené chování dodavatelů a dopravců plynu. Evropská komise podezřívá některé firmy z toho, že vzájemnými dohodami bránily konkurenci na společném energetickém trhu. Dopustit se toho mohly například tím, že vytvářely překážky v přístupu dalších firem na trh nebo tak, že se dohodly na tom, jak si trh rozdělí.

Komise ale v oznámení kontrol uvedla, že jejich provádění je jen předběžným vyšetřováním a nedá se z nich vůbec vyvozovat, že by se kontrolované firmy porušení antimonopolních pravidel opravdu dopustily. To ukážou až výsledky šetření.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme