EK pohrozila zastavením dotací, čas na nápravu má Česko do června

Evropská komise poslala do Česka další varování, které se týká čerpání evropských peněz. Pokud vláda nezlepší do června kontrolu a audit dotačních programů, pozastaví čerpání dotací. Komise o tom informovala v dopise ministerstvo pro místní rozvoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Podle mluvčí ministerstva Jany Jabůrkové ale namísto proklamovaného naplnění hrozby plošného zastavení všech programů dostala republika pouze „zdvižený varovný prst“.

„Česká republika si vzala čas do června dát do pořádku věci, na které Evropská komise upozornila, a za to došlo k džentlmenské dohodě, že v průběhu této doby nebude Česká republika žádat o proplacení peněz z evropských fondů s tím, že Evropská komise za to nezastaví úplně čerpání, ale pouze ho krátkodobě pozastaví,“ uvedla Jabůrková.

Úředníci z Evropské komise označili pět slabin získávání dotací v Česku. Výtky mají hlavně vůči základnímu nastavení a nezávislosti auditního systému a způsobu kontroly vykonávané řídícími orgány. Požadují také zpřísnění personální politiky.

Kritiku komise včetně nápravných opatření má řešit vláda na některé z nejbližších schůzí.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme