EK posílá do Temelína experty, české úřady nic nevědí

Evropská komise prý posílá do Temelína tým expertů, aby na místě prověřil situaci po nedělním úniku asi tří kubických metrů radioaktivní vody. Oznámil to parlamentní mluvčí Gilles Gantelet. Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o misi neví a považuje ji za nadbytečnou. Drábová zopakovala, že závada nikoho neohrozila. Mluvčí odmítl říct, zda komise vysílá své odborníky na jih Čech na základě podnětu z Rakouska či z Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Řekl jen, že komise "není zcela spokojena"s rychlostí, s jakou o závadě infirmovala česká strana. Evropští komisaři teď chtějí sami prověřit, zda skutečně po nedělní havárii v Temelíně nebylo nutné spustit poplašný systém.

Naše úřady však o expertovi nic neví. Vyplývá to z vyjádření jak zástupců Temelína, tak i státního Úřadu pro jadernou bezepčnost. Jeho náměstek Petr Krs Radiožurnálu řekl, že šlo o bezvýznamnou událost, která v žádném případě nikoho neohrozila a byla o ní včas informována v rámci nadstandardních vztahů rakouská strana. Všechny potřebné údaje o nedělním úniku byly předány člověku, který pro Brusel provádí na Dolní Rožínce standarní kontrolu. "Evropská komise, když si přečetla zprávy z tisku, které neodpovídají skutečnosti, z nedostatku informací zvažovala možnost, že by inspektora, který se shodou okolností nachází na území České republiky, vyslala do Temelína, aby získal informace. Jelikož jsme tyto informace obratem zaslali, tak nepředpokládáme, že by jakékoli další akce z strany Evropské komise následovaly."

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme