EK poslala do Varšavy hodnocení stavu právního státu v Polsku. Dál vidí problémy

Evropská komise dnes poslala do Varšavy své kritické hodnocení stavu právního státu v Polsku. Novinářům to po jednání komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Dosavadní jednání s polskou stranou se sice podle něj odehrávala v konstruktivním duchu, ke změně neuspokojivé situace ale nevedla. Polský ministr spravedlnosti Ziobro označil názor EK za jednostranný. Verdikt ho prý překvapil a zarmoutil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans | Zdroj: Reuters

Nová polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost podle Evropské komise ohrožuje fungování právního státu v Polsku.

Timmermans dnes připomněl tři základní problémy, které se komise s polskou stranou snaží od poloviny ledna vyřešit. Týkají se jmenování ústavních soudců, novely zákonů o ústavním soudu a ústavnosti některých nových zákonů, například mediální legislativy.

Timmermans uvedl, že respekt k rozhodnutím ústavního soudu je základem pro fungování právního státu. Zdůraznil také, že doufá, že bude pokračovat dialog s polskou stranou.

Polská diplomacie reagovala, že Polsko je připravené vést diskusi, ale že to neznamená, že přijme vše, co navrhuje Evropská komise. Řešení prý musí být v souladu „s očekáváními parlamentní většiny“, jak citovala agentura Reuters náměstka polského ministra zahraničí Konrada Szymanského.

„Jsem překvapený a zarmoucený prohlášením Evropské komise, která vedla intenzivní rozhovory s Polskou vládou,“ uvedl pak podle Reuters polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Podle ministra měla Evropská komise možnost vidět, že se polská vláda snaží o kompromis. „Je to jednostranný názor ukazující pokřivený obrázek, navzdory povědomí Evropské komise o tom, jak situace ve skutečnosti vypadá,“ dodal.

Zaslání analýzy do Varšavy je další krok v proceduře, která může teoreticky skončit až sankcemi vůči Polsku. Ty by však musely jednomyslně schválit všechny ostatní státy EU. Polská vláda teď má dva měsíce na odpověď.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme