EK se chystá přitvrdit v boji proti kyberkriminalitě

Evropská komise se chystá přitvrdit v boji proti kyberkriminalitě. Počítačová kriminalita se podle ni stále rozšiřuje. Komise plánuje zvýšení sankcí, zavést systém zachycování a sledování kybernetických útoků a posílit agenturu Enisa, která se touto problematikou zabývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová výstava pro školy | Foto: Jiří Suchomel

Pod pojmem kyberkriminalita si lze představit jakýkoliv trestný čin, který se buď odehraje přímo v kyberprostoru, nebo je k jeho provedení použit počítač.

Pachatelé napadají infrastruktury sítí – vyřadí síť z provozu, popřípadě jen jeho část nebo ho přeplní.

Podle odborníka na kyberkriminalitu Karla Kuchaříka z Policejního prezidia by měly existovat určité krizové plány, které by útok eliminovaly nebo odvrátily:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kyberpolicie.mp3

„Pokusy o útoky na důležité české orgány a instituce jsou permanentní. Například pokus o zkolabování systému na přidělování domén, útoky na bankovní domy nebo burzovní systém nebo pokusy o vyřazení infrastruktury.“

Kromě útoků na infrastrukturu jsou zaznamenávány především případy podvodů v internetové síti, projevy mravnostních deliktů nebo extrémistické projevy.

„Jako policie zaznamenáváme nejvíce případů podvodných jednání v síti internet, když se někdo snaží získat přístupy k informacím, které může nějakým způsobem buď zpeněžit nebo se přímo k finančním zdrojům dostane,“ dodává Kuchařík.

Evropská komise konstatuje, že dává poměrně velké finanční prostředky na kybernetickou bezpečnost v rámci prevence, různých projektů nebo vzdělávání. Ale evropské státy nejsou podle komise synchronizované. V některých zemích jsou díky investicím na vysoké úrovni v oblasti kybernetiky, v jiných chybí lidé, kteří by se jí zabývali.

„Teď je na čase provázat naši činnost s agenturou Enisa, která to zastřešuje na nadnárodní úrovni. Je to jenom nastavení standardů, které už Enisa má. Zavedení do České republiky, aby incidenty, které vznikají, měly někam dopad, aby je někdo analyzoval a zabýval se jimi,“ říká Kucharčík.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme