EK se vyjádřila ke Schröderovým návrhům

Evropská komise vzala na vědomí vyjádření německého kancléře Gerharda Schrödera o potřebě omezení přístupu na pracovní trh EU pro občany nynějších kandidátských zemí poté, co se tyto země stanou členy unie. Avšak připomenula, že každá dohoda s kandidáty vyžaduje jednomyslný souhlas všech členů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schröder sdělil, že navrhne, aby pro občany nynějších kandidátských zemí neplatilo pravidlo volného pohybu pracovních sil sedm let. „Jakékoli stanovisko při vyjednávání, a tím spíše jakákoli dohoda s kandidátskými zeměmi, je podmíněno jednomyslností patnáctky a jistě i souhlasem kandidáta,“ prohlásil mluvčí komise Jean-Christophe Filori.

EU začala jednat o kapitole volný pohyb osob se všemi šesti členy tzv. první skupiny, ve které je také ČR. Na summitu v Nice dala unie najevo, že by připravené kandidáty mohla začít přijímat od 1. ledna 2003.

V Německu vyvolává perspektiva rozšíření EU o středoevropské a východoevropské země obavy z přílivu manuálních pracovníků, avšak Španělsko, které se obává, že jich v budoucnosti nebude mít dostatek, možnost omezování přístupu na trh práce zpochybňuje.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme