EK se vyjádřila ke Schröderovým návrhům

Evropská komise vzala na vědomí vyjádření německého kancléře Gerharda Schrödera o potřebě omezení přístupu na pracovní trh EU pro občany nynějších kandidátských zemí poté, co se tyto země stanou členy unie. Avšak připomenula, že každá dohoda s kandidáty vyžaduje jednomyslný souhlas všech členů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schröder sdělil, že navrhne, aby pro občany nynějších kandidátských zemí neplatilo pravidlo volného pohybu pracovních sil sedm let. „Jakékoli stanovisko při vyjednávání, a tím spíše jakákoli dohoda s kandidátskými zeměmi, je podmíněno jednomyslností patnáctky a jistě i souhlasem kandidáta,“ prohlásil mluvčí komise Jean-Christophe Filori.

EU začala jednat o kapitole volný pohyb osob se všemi šesti členy tzv. první skupiny, ve které je také ČR. Na summitu v Nice dala unie najevo, že by připravené kandidáty mohla začít přijímat od 1. ledna 2003.

V Německu vyvolává perspektiva rozšíření EU o středoevropské a východoevropské země obavy z přílivu manuálních pracovníků, avšak Španělsko, které se obává, že jich v budoucnosti nebude mít dostatek, možnost omezování přístupu na trh práce zpochybňuje.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme