EK tvrdě kritizuje ministerstvo školství. Má se prý zabývat skutečnými problémy

Evropská komise tvrdě kritizuje české ministerstvo školství. Úřad prý není schopen předložit kvalitní projekty na čerpání peněz z evropských fondů. Vyplývá to z dopisu Komise, který má Radiožurnál k dispozici. Komisi vadí hlavně takzvané projekty OKNO a SPORT, kterými chtělo ministerstvo školství získat zhruba 1,2 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise José Barroso | Zdroj: Reuters

Projekty měly sloužit ke zvýšení všeobecného vzdělání občanů a k posílení jejich povědomí o výhodách zdravého životního stylu. Podle Bruselu by ale tyto projekty „jen stěží měly nějaký smysluplný dopad“.

Komise se v dopise podepsaném generálním ředitelem Ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a inkluzi Áuréliem Cecíliem vážně podivuje nad tím, že jí ministerstvo tak nekvalitní záměry vůbec předkládá. Upozorňuje, že čeští žáci mají stále horší výsledky v mezinárodních srovnáních nebo že české vysoké školy a výzkumné instituce trpí nedostatkem peněz.

Brusel proto vyzývá, aby se ministerstvo zaměřilo na skutečné problémy českého školství. V dopise se píše, že „za této situace a navíc v čase rozpočtových škrtů je jen těžko pochopitelný záměr vynaložit 1,2 miliardy korun do oblastí, v nichž je pochybný jejich příspěvek k naplnění programových cílů, skutečné systémové změně a k efektivnímu využívání strukturálních fondů“.

Ministerstvo školství má s čerpáním peněz problémy dlouhodobě. Audit Komise na konci roku 2011 odhalil vážné nedostatky v zadávání projektů i v následné kontrole použití peněz. Komise na základě auditu státnímu rozpočtu pozastavila proplacení 1,2 miliardy korun, použitých v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme