EK vyzvala k solidaritě s Itálii čelící přílivu uprchlíků z Afriky

Tunisko je připravené přijmout zpět několik tisíc lidí, hledajících lepší život v Evropě. Jde asi o 20 tisíc Tunisanů, kteří připluli jen za poslední měsíc na malý italský ostrůvek Lampedusa. Ochotu Tuniska k repatriaci svých občanů potvrdila eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová po návratu z návštěvy této země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye, Tunis, Itálie. Uprchlíci dostávají ryby na ostrově Lampedusa. | Zdroj: Reuters

Vyzvala ale také ostatní evropské země, aby Itálii a Tunisku pomohly a přijaly uprchlíky z Libye, kteří se nemají kam vrátit.

Asi 100 tisíc uprchlíků se už i za finančního přispění Evropské unie vydalo do svých domovů v Asii nebo jiných afrických zemích. Existuje ale skupina několika tisíc utečenců z Libye pocházejících ze Somálska, Eritrey nebo Súdánu. Tito lidé se vzhledem k přetrvávajícímu nebezpečí nemohou do svých zemí vrátit.

„Spoléhám na evropskou solidaritu přijmout některé tyto lidi na našem kontinentu, protože potřebují mezinárodní ochranu,“ oznámila eurokomisařka Malmströmová.

Také řekla, že ji těší, že některé země už prokázaly ochotu tyto lidi přijmout. Například Švédsko nabídlo, že se jich tam může uchýlit několik set.

„Doufám, že také další evropské země dokáží, že solidarita pro ně neznamená jen prázdné slovo,“ vyzvala k rozhodným krokům ostatní unijní státy komisařka.

Pavel Novák, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme