EK zahájí právní řízení s Francií kvůli romským deportacím

Právní řízení s Francií kvůli deportacím Romů zahájí Evropská komise. Podle komisařky Viviane Redingové měla Paříž porušit evropské zákony o volném pohybu osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Ten přitom zaručují zakládající smlouvy evropské unie. Komise Francouze podezřívá z toho, že odsunuté vybírala na základě jejich národnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Jan Pokorný informuje o reakci Paříže

Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se ale do Rumunska vrátili pouze ti, kteří neměli žádné finanční prostředky. Někteří z nich se navíc měli ve Francii věnovat krádežím a žebrotě.

Diplomatická reakce Paříže

Francouzské ministerstvo zahraničí reagovalo na rozhodnutí EK diplomaticky. Slibuje dodat komisi všechny potřebné materiály. Francie bude poskytovat komisi veškeré informace, tak jak to dělala doposud, stojí v prohlášení ministerstva zahraničí.

Oceňuje, že Evropská komise vzala na vědomí, že akce ve Francii nejsou namířeny proti národnostní menšině. Vláda bude také pečlivě analyzovat všechny nové požadavky Evropské komise a vítá oznámení, že integrace Romů je pro EU prioritou.

Francouzský právní řád výraz „menšina" ani nezná, pracuje pouze s pojmenováním občan. Francie pokračuje ve zpřísněné politice vůči nelegálním přistěhovalcům. Od pátku chce na letištích vracejícím se Romům odebírat také otisky prstů.

Úřady se obávají, že mnozí Romové se u vědomí příspěvku 300 eur na dospělého a 100 eur na dítě můžou do Francie vracet pod jiným jménem.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme