Finsko 0:1 Slovensko

EK zahájí řízení proti zemím, které nezavedly pravidla pro klece nosnic

Evropská komise v příštích dnech zahájí řízení proti členským zemím unie, které dosud nezavedly dohodnutá pravidla týkající se klecí pro nosnice. Oznámil to dnes eurokomisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice | Foto: Pavel Pavlas

V lednu totiž vypršelo přechodné období, během nějž měly jednotlivé země zajistit chov slepic ve větších klecích. Problém se týká například Polska, odkud se do České republiky dovážejí levnější vajíčka od nosnic v nevyhovujících klecích.

„Od 1.1. 2012 se v Evropské unii nesmí chovat nosnice v konvenčních klecích. Jedná se o klece, které mají menší plochu pro jednu nosnici. Konvenční klec má pro jednu nosnici 550 centimetrů čtverečních,“ upřesnila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová v pořadu Stalo se dnes

Unie povoluje k chovu nosnic takzvané obohacené klece a alternativní technologie, jako podestýlky, podestýlky s výběhem a ekologické chovy. „Obohacená klec má 750 centimetrů čtverečních a k tomu ještě další vybavení. Je to hnízdo na snášení vajec, hřady, hrabaniště a místo na obrušování drápků,“ doplnila Tůmová.

Čeští chovatelé se podle ní rozhodli, že směrnici splní. „Od 1.1. 2012 v České republice není žádný chovatel, který by choval nosnice v konvenčních klecích,“ řekla Tůmová, nicméně poznamenala, že vlastní kvalita vajec závisí na krmné směsi, nikoli na kleci.

„A žádný chovatel nemá zájem na tom směs šidit, protože by si tím užitkovost snížil a ještě by měl nekvalitní vejce,“ dodala předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie. Řízení se zeměmi, která pravidla dosud nerespektují, může trvat několik let.

Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme