Ekologické aktivistky polily polévkou sklo chránící Mona Lisu. Protestovaly za udržitelné potraviny

Dvě ekologické aktivistky v neděli zacákaly polévkou pancéřové sklo, které v pařížském muzeu Louvre chrání obraz Mony Lisy. Informovala o tom agentura AFP. Ženy svůj čin odůvodnily snahou podpořit „právo na zdravé a udržitelné potraviny“. V Louvru byla aktivována krizová jednotka. Místnost s obrazem byla okamžitě evakuována a uklízí se.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K akci se v prohlášení zaslaném agentuře AFP přihlásila skupina s názvem Riposte alimentaire, což lze zhruba přeložit jako Reakce na stav potravin.

Klimatičtí aktivisté opět obarvili Braniborskou bránu. Před měsícem z východní, tentokrát ze západní strany

Číst článek

Skupina se označuje za „francouzskou kampaň občanského odporu, jejímž cílem je radikální změna společnosti v oblasti klimatu a sociálních otázek“.

Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení (kampaně) občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.

Nejslavnější obraz světa, který je od roku 2005 vystaven za ochranným sklem, se již několikrát stal obětí vandalismu.

Například v květnu 2022 byl terčem útoku dortem. V roce 2009 na obraz návštěvník hodil hrneček. V 50. letech obraz poškodil útočník, který ho polil kyselinou sírovou. V roce 1911 byl dokonce obraz ukraden, našel se o tři roky později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme