Ekologické návrhy amerického prezidenta vyvolávají smíšené reakce

Šéf Bílého domu chce změnit image USA jako země, kterou nezajímá globální oteplování. Bush ve svém včerejším projevu vyzval k dohodě o postupném snižování emisí skleníkových plynů. Hotová by měla být do konce příštího roku, tedy ještě před Bushovým odchodem z funkce. Na kompromisu by se navíc měly podílet i některé dosud nezúčastněné země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush | Zdroj: ČTK

Doma sklidil prezident potlesk i kritiku

Zatímco plán amerického prezidenta George Bushe na omezení produkce skleníkových plynů uvítali zahraniční i američtí představitelé, radikální ekologické skupiny ho okamžitě odmítly. Prezident Bush navrhuje, aby se na snižování emisí podílely nejenom rozvinuté, ale také rozvíjející se země.

Předseda Amerického ekologického trustu Philip Clapp označil Bushův plán za zjevnou snahu odvrátit pozornost od jednání skupiny G8 o skleníkových plynech. Prezident organizace přátelé země Brent Blackwelder zas prohlásil, že se prezident Bush snaží vypadat jako odpůrce globálního oteplování, aniž by přitom cokoliv udělal.

Americká média mezitím informovala, že Spojené státy v loňském roce snížily produkci kysličníku uhličitého o 1,5 procenta. Podílejí se na tom hlavně nové efektivnější ekologické technologie a provozy jaderných elektráren.

Berlín vítá nový pohled

V Německu je Bushův projev vnímán jako útok na plány Angely Merkelové v oblasti ochrany klimatu. Spolková kancléřka nicméně návrhy šéfa Bílého domu vítá.

Washington odmítá dva hlavní pilíře německé ekologické strategie: stanovení horní hranice emisí oxidu uhličitého pro USA a celosvětový obchod s emisními povolenkami. Přesto spolková kancléřka Bushův nový pohled na věc přivítala. "V celé záležitosti je znát pohyb," prohlásila Merkelová, podle níž se "objevil společný základ, na kterém je možné stavět." Na vrcholné schůzce příští týden v Heiligendammu ještě bude třeba na "některých formulacích zapracovat," dodala šéfka německé vlády.

Podle zmocněnce spolkového kabinetu pro summit G-osmičky Bernda Pfaffenbacha chce Merkelová dosáhnout nové, globální dohody o klimatu výlučně v rámci OSN. "To je červená čára, kterou by kancléřka nikdy nepřekročila," dodal Pfaffenbach.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme