Ekologičtí aktivisté v Haagu bojovali za ‚spravedlivou planetu.‘ Zablokovali křižovatku v centru města

Stovky aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v pondělí v Haagu zablokovaly rušnou křižovatku před dočasným sídlem nizozemského parlamentu v Haagu, uvedla agentura AP. Začal tak týden protestních akcí před chystanou konferencí OSN o klimatu COP26, která má začít 31. října ve skotském Glasgow.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestanti z hnutí Extinction Rebellion (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Někteří protestující na místo dotáhli žlutou loď, další si mezitím sedli nebo lehli na rušnou křižovatku. Silnici se jim podařilo zablokovat i pomocí přistaveného nákladního vozu.

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN

Číst článek

„Jsme prarodiče, rodiče a děti. Jsme součástí mezinárodního hnutí, které bojuje za obyvatelnou a spravedlivou planetu,“ vzkázal přihlížejícím aktivista z korby náklaďáku.

Podle hnutí, které požaduje, aby Nizozemsko bylo do roku 2025 klimaticky neutrálním, se protestu zúčastnilo přibližně 700 lidí. Vyzývá také k větší spolupráci mezi politiky a vědci.

V Bruselu v neděli demonstrovaly za důslednější ochranu klimatu tisíce lidí. Podle policie se v belgické metropoli sešlo nejméně 25 000 osob, stanice RTBF uvedla, že mohlo jít až o 50 000 lidí. Demonstranti požadovali zodpovědnější přístup ke klimatickým změnám a odvážnější, solidárnější a důslednější opatření na ochranu planety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme