Studie: Ropný gigant Total záměrně zpochybňoval vědecké práce o klimatu a upevňoval své postavení

Francouzský ropný gigant Total podle mezinárodního týmu odborníků záměrně zpochybňoval vědecké studie o klimatu. Firma přitom údajně už od 70. let věděla, že její aktivity ohrožují životní prostředí. Ropná společnost pochybení odmítá a tvrdí, že její predikce vycházely pouze z dobových studií.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny paliva na čerpací stanici společnosti TotalEnergies | Foto: David Evans | Zdroj: Reuters

Mezinárodní tým vědců upozorňuje na to, že francouzský koncern používal podobnou strategii jako kdysi tabákové firmy v případě dopadů kouření na lidské zdraví.

Přes 50 let údajně zpochybňoval vědecké studie, které se snažily upozorňovat na klimatické změny, bojoval proti právním předpisům a upevňoval své postavení. K tomu používal i dvojí způsob komunikace.

„Existuje skutečně rozkol mezi tím, co se říkalo uvnitř společnosti a jaké informace firma pouštěla ven. O tom není sporu,“ řekl pro televizi France 2 historik z francouzského Národního výzkumného centra Christophe Bonneuil.

Od 80. let čelily ropné společnosti stále silnější kritice. Francouzský koncern proto připravoval svou obhajobu, která spočívala například v tvrzení, že ekologický přístup ohrožuje pracovní místa, nebo že přechod na zelenější zdroje energie zaplatí daňoví poplatníci.

Podobně se ale podle mezinárodního týmu chovaly i jiné těžařské společnosti ve světě jako třeba americký ExxonMobile.

Spor o Turów: Česko chce, aby smlouva s Polskem platila pět let po konci provozu dolu

Číst článek

Na studii pracovali hlavně tři výzkumníci. Kromě již zmíněného Bonneuila i sociolog z pařížské univerzity Sciences Po Pierre-Louis Choquet a vědec z americké Stanfordovy univerzity Benjamin Franta.

Probádali pařížské archivy společnosti Total i několika francouzských ministerstev. Mluvili také s někdejšími manažery ropné společnosti, klimatology, politiky i ekonomy. Výsledky své práce zveřejnily v článku publikovaném v prestižním vědeckém časopisu Global Environmental Change.

Společnost TotalEnergies v krátkém prohlášení na svém webu uvedla, že se studie zabývá situací před padesáti lety a nezahrnuje současné změny a investice. Navíc s firmou prý vědci závěry svého zkoumání nekonfrontovali ještě před publikováním článku.

Firma také uvádí, že od roku 2015 nastartovala výraznou změnu svých aktivit s cílem stát se do roku 2030 jedním z pěti klíčových hráčů na poli obnovitelných zdrojů.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme