Polská policie odmítla pustit do země 13 ekologických aktivistů. Důvod? ‚Bezpečnostní hrozba‘

Nejméně 13 ekologických aktivistů, kteří mířili do jihopolských Katovic na světovou konferenci o klimatu COP24, polská policie buď deportovala, nebo je odmítla do Polska pustit. V sobotu o tom s odvoláním na ekologické organizace informuje agentura AP.

Katovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně 13 ekologických aktivistů, kteří mířili do jihopolských Katovic na světovou konferenci o klimatu COP24

Nejméně 13 ekologických aktivistů, kteří mířili do jihopolských Katovic na světovou konferenci o klimatu COP24 | Zdroj: Reuters

Climate Action Network (CAN), která zastřešuje stovky organizací z celého světa, uvedla, že polská policie zastavila na česko-polské hranici belgickou aktivistku Zannu Vanrenterghemovou.

„Bylo jí řečeno, že pro Polsko představuje bezpečnostní hrozbu,“ uvedl ředitel evropské kanceláře CAN Wendel Trio. Policisté prý Vanrenterghemovou, která minulý víkend vystoupila s projevem během protestu v Bruselu, převezli do města Bielsko-Biala poblíž hranic. Tam ji vyslýchali a řekli jí, že bude deportována a že odjede nočním vlakem mířícím do Vídně.

Polští aktivisté oblékají sochám trička, snaží se tak upozornit na porušování ústavy

Číst článek

„Vypadá to, že byla na jakési černé listině,“ dodal Trio s tím, že nepomohla ani intervence belgických diplomatů. Mluvčí polské pohraniční stráže uvedla, že o této záležitosti nemá informace.

Klimatický summit

V případě dalších lidí, kteří se setkali s problémy při vstupu na polské území, jde o šest aktivistů z Ukrajiny, po dvou ze Spojených států a Německa a jednoho z Kyrgyzstánu a jednoho z Gruzie. Organizaci CAN tyto zprávy „mimořádně znepokojily“.

Na dvoutýdenním klimatickém summitu v Katovicích se scházejí představitelé z téměř dvě stě zemí světa, dále pak vědci, zástupci firem a nevládní organizace. Probírají tam možnosti, jak čelit oteplování klimatu. Ekologičtí aktivisté na sobotu podle AP plánují pochod Katovicemi, na kterém budou požadovat, aby vlády dělaly více proti změnám klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme