Ekonomická krize možná promění i řecké školství. K lepšímu

Škola, základ života. Toto heslo však rozhodně neplatí v Řecku, kde totiž státní škola žákovi potřebné vzdělání nedá. Za posledních dvacet let si Řekové vybudovali vlastní systém soukromého školství, který je paralelou toho státního. Soukromým doučovacím školám se říká frontistiria.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti ve třídě (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Alexander Redmon

Soukromé doučovací školy navštěvují po dopoledním vyučování téměř všechny děti. Teprve tam se totiž něco naučí.

Učitelé ve státních školách tak mají své teplé místo bez dřiny, ostatní seženou práci ve frontistiriu, rodiče to zaplatí a stát nemá problém s nezaměstnanými učiteli. Alespoň tak to v zemi fungovalo ještě donedávna. Krize to ale změnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký vliv má ekonomická krize na řecké školství, zjišťovala spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová

„Dnes už nemůžu cestovat jako dříve. Benzín je drahý. Tak chodím na procházky a koupu se v moři, to je zadarmo. Platím na svého syna, aby mohl dostudovat. Na žádné brigády nechodí, všecko leží na mně," říká Vasilis, profesor fyziky na státní střední škole.

Vasilis si nestěžuje, jen vysvětluje, jaká je realita. V rámci úsporných opatření mu strhli třicet procent z platu. Dnes si po dvaceti letech práce vydělá kolem dvanácti set eur měsíčně.

„Ve škole pracujeme pořád stejně, nepolevujeme v učení. Ale domácí přípravu neděláme tak poctivě, protože máme často druhou práci, protože se jednou prací neuživíme. Nemáme tedy tolik času," krčí rameny středoškolský profesor.

Soukromých doučování se ale horlivě zastává. Nepřijde mu na nich nic divného.

„Program, který nastavila vláda pro školy, není vhodný. Proto chodí děti do frontistirií a na soukromé hodiny. Je tam lepší program, procvičují se tam úkoly. Ve škole na to prostě není čas," tvrdí Vasilis.

Investice do vzdělání je investicí do budoucnosti

I on sám má se soukromým doučováním bohaté zkušenosti nejen jako učitel, který si tak přivydělává, ale také jako otec, který do vzdělání svého syna investoval nemalé peníze.

„Když dáš za rok šest tisíc eur, to máš za dva roky dvanáct tisíc. To je investice do budoucnosti. Když jsem rekonstruoval koupelnu, vrazil jsem do toho 30 tisíc. Vzdělání dítěte bylo levnější," porovnává Vasilis.

Prodavač cigaret Lefteris utratil za svoji dceru podstatně více.

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Dcera chodila celých šest let na doučování. Nejen na angličtinu, ale i na matematiku, fyziku, chemii a řečtinu. Ve škole nic nedělali. Dohromady mě to stálo asi 30 - 40 tisíc eur," říká o vzdělání svého dítěte Lefteris.

Po skončení vysoké školy však dcera nesehnala práci doma, a tak se v Anglii stará o koně.

„Kostas, můj třináctiletý syn, chodí na angličtinu a němčinu, ale bude potřebovat i matematiku a fyziku. Je to nezbytně nutné. Ale stojí to hodně peněz. Bez frontistirií se to nedá zvládnout," potvrzuje María, uklízečka v základní škole.

Protože lidé v Řecku často nemají peníze už ani na jídlo, frontistiria v posledních měsících hromadně opouštějí, což vede k jejich zavírání. Velká nezaměstnanost tak možná přinutí učitele dělat svoji práci zodpovědně. Jinak přijdou o místo. Ekonomická krize tak snad přinese i něco pozitivního.

Marína Dvořáková, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme