Ekonomické dopady

Obvyklé hemžení na burze v New Yorku vystřídalo hemžení vystrašených lidí v ulicích - všichni finančníci místo indexů a cen akcií včera sledovali zánik jednoho ze symbolů Ameriky - Světového obchodního centra. Mezi nimi byl na cestě do práce i investiční bankéř Ondřej Valenta ze Salomon Smith Barney. Všechny společnosti na Wall Streetu jsou podle něj minimálně na několik dní totálně paralyzované.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

13. září - Americké finanční trhy zůstanou i ve čtvrtek uzavřeny. Svou činnost by měly zahájit podle předsedy newyorské burzy Richarda A. Grassa pokud možno už zítra, ale ne později než v pondělí. Rozhodnutí závisí na dnešní plánované schůzce zástupců jednotlivých burz, velkých firem a Komise pro cenné papíry a burzy.

12. září - Obvyklé hemžení na burze v New Yorku vystřídalo hemžení vystrašených lidí v ulicích - všichni finančníci místo indexů a cen akcií včera sledovali zánik jednoho ze symbolů Ameriky - Světového obchodního centra. Mezi nimi byl na cestě do práce i investiční bankéř Ondřej Valenta ze Salomon Smith Barney. Všechny společnosti na Wall Streetu jsou podle něj minimálně na několik dní totálně paralyzované.

Burza byla evakuována a zůstala celý den zavřená. Obchodovat se přitom nebude ani dnes. Neštěstí v USA úplně změnilo atmosféru na kapitálových trzích. Zavřený trh je pro investory vždy špatná zpráva, trh nemá rád moment, kdy se nemůže obchodovat, říká Petr Sedlář z BBG Finance. Jeho slova se potvrdila - Paříž, Londýn, Vídeň či Budapešť a prakticky všechny ostatní burzy včera hlásily: ceny akcií se řítí dolů. Pražská burza začala dnes po konzultacích s obchodníky později - až v půl dvanácté. Akcie přitom zahájily prudkým propadem cen. Hlavní index PX 50 klesl na 332,7 bodu - což je tříleté minimum. Výrazně ztrácel Český Telecom, České radiokomunikace i Komerční banka. Ředitel Wood and Company Jan Sýkora doufá, že dál už pád pokračovat nebude.

Také ostatní burzy pokračují v propadu. Některé tituly v Hongkongu se propadly až o 27 procent. Co bude dál, to ukáží následující hodiny a dny.

Stejně jako akcie, šel včera dolů také dolar: Po teroristickém útoku ztratil vůči euru 1,6 procenta a oslabil na 91 centů za euro. Dnešek zatím s kursem moc nezahýbal. Podle dealerů se s dolarem téměř neobchoduje, protože v některých případech nastávají problémy s vypořádáním. Některé banky totiž měly sídlo v budově Světového obchodní střediska, které bylo zničeno.

Zatímco indexy světových burz a dolar padaly, nahoru šlo zlato a také černé zlato: Světové ceny ropy se včera začaly prudce zvyšovat a v jednu chvíli se cena dokonce dotkla hranice 31 dolarů za barel. Vyšplhala se tak na úroveň nejvyšší od loňského prosince. Někteří analytici se bojí: Existuje podle nich reálné riziko, že by se cena ropy mohla dostat na 60 dolarů za barel, což by zažehlo celosvětovou inflaci a podpořilo nárůst úrokových sazeb.

Některé české investiční společnosti přerušují odkupování podílových listů otevřených akciových fondů. K Investiční kapitálové společnosti Komerční banky, která oznámila pozastavení obchodování se třemi svými fondy, se podle mluvčího Petra Fejtka připojila i Spořitelní investiční společnost.

A jak to všechno ovlivní světovou ekonomiku celkově? To se dá jenom těžko odhadovat, tvrdí ekonomové - jde o událost, která nemá v moderních dějinách obdoby. Rostoucí cena ropy by mohla způsobit celosvětovou krizi. Čekat se dá také odliv zahraničního kapitálu z USA a zvýšení zájmu o evropské, zejména pak o švýcarské dluhopisy a švýcarský frank. Každopádně asi tyto teroristické útoky uškodí ještě víc americké ekonomice, která je už teď na pokraji recese a po několik měsíců způsobovala vrásky na čele i Evropanům. Podle našeho zástupce u Mezinárodního měnového fondu Jiřího Jonáše se všechno začne v USA i ve světě horšit už tím, že se sníží spotřebitelská důvěra Američanů.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme