Ekonomické dopady
Obvyklé hemžení na burze v New Yorku vystřídalo hemžení vystrašených lidí v ulicích - všichni finančníci místo indexů a cen akcií včera sledovali zánik jednoho ze symbolů Ameriky - Světového obchodního centra. Mezi nimi byl na cestě do práce i investiční bankéř Ondřej Valenta ze Salomon Smith Barney. Všechny společnosti na Wall Streetu jsou podle něj minimálně na několik dní totálně paralyzované.
13. září - Americké finanční trhy zůstanou i ve čtvrtek uzavřeny. Svou činnost by měly zahájit podle předsedy newyorské burzy Richarda A. Grassa pokud možno už zítra, ale ne později než v pondělí. Rozhodnutí závisí na dnešní plánované schůzce zástupců jednotlivých burz, velkých firem a Komise pro cenné papíry a burzy.
12. září - Obvyklé hemžení na burze v New Yorku vystřídalo hemžení vystrašených lidí v ulicích - všichni finančníci místo indexů a cen akcií včera sledovali zánik jednoho ze symbolů Ameriky - Světového obchodního centra. Mezi nimi byl na cestě do práce i investiční bankéř Ondřej Valenta ze Salomon Smith Barney. Všechny společnosti na Wall Streetu jsou podle něj minimálně na několik dní totálně paralyzované.
Burza byla evakuována a zůstala celý den zavřená. Obchodovat se přitom nebude ani dnes. Neštěstí v USA úplně změnilo atmosféru na kapitálových trzích. Zavřený trh je pro investory vždy špatná zpráva, trh nemá rád moment, kdy se nemůže obchodovat, říká Petr Sedlář z BBG Finance. Jeho slova se potvrdila - Paříž, Londýn, Vídeň či Budapešť a prakticky všechny ostatní burzy včera hlásily: ceny akcií se řítí dolů. Pražská burza začala dnes po konzultacích s obchodníky později - až v půl dvanácté. Akcie přitom zahájily prudkým propadem cen. Hlavní index PX 50 klesl na 332,7 bodu - což je tříleté minimum. Výrazně ztrácel Český Telecom, České radiokomunikace i Komerční banka. Ředitel Wood and Company Jan Sýkora doufá, že dál už pád pokračovat nebude.
Také ostatní burzy pokračují v propadu. Některé tituly v Hongkongu se propadly až o 27 procent. Co bude dál, to ukáží následující hodiny a dny.
Stejně jako akcie, šel včera dolů také dolar: Po teroristickém útoku ztratil vůči euru 1,6 procenta a oslabil na 91 centů za euro. Dnešek zatím s kursem moc nezahýbal. Podle dealerů se s dolarem téměř neobchoduje, protože v některých případech nastávají problémy s vypořádáním. Některé banky totiž měly sídlo v budově Světového obchodní střediska, které bylo zničeno.
Zatímco indexy světových burz a dolar padaly, nahoru šlo zlato a také černé zlato: Světové ceny ropy se včera začaly prudce zvyšovat a v jednu chvíli se cena dokonce dotkla hranice 31 dolarů za barel. Vyšplhala se tak na úroveň nejvyšší od loňského prosince. Někteří analytici se bojí: Existuje podle nich reálné riziko, že by se cena ropy mohla dostat na 60 dolarů za barel, což by zažehlo celosvětovou inflaci a podpořilo nárůst úrokových sazeb.
Některé české investiční společnosti přerušují odkupování podílových listů otevřených akciových fondů. K Investiční kapitálové společnosti Komerční banky, která oznámila pozastavení obchodování se třemi svými fondy, se podle mluvčího Petra Fejtka připojila i Spořitelní investiční společnost.
A jak to všechno ovlivní světovou ekonomiku celkově? To se dá jenom těžko odhadovat, tvrdí ekonomové - jde o událost, která nemá v moderních dějinách obdoby. Rostoucí cena ropy by mohla způsobit celosvětovou krizi. Čekat se dá také odliv zahraničního kapitálu z USA a zvýšení zájmu o evropské, zejména pak o švýcarské dluhopisy a švýcarský frank. Každopádně asi tyto teroristické útoky uškodí ještě víc americké ekonomice, která je už teď na pokraji recese a po několik měsíců způsobovala vrásky na čele i Evropanům. Podle našeho zástupce u Mezinárodního měnového fondu Jiřího Jonáše se všechno začne v USA i ve světě horšit už tím, že se sníží spotřebitelská důvěra Američanů.