Ekonomické problémy v USA drží manžele pohromadě i po rozvodu

Ve Spojených státech roste nezaměstnanost rekordním tempem. V listopadu přibylo přes půl milionu nezaměstnaných, a to je nejvíc v jednom měsíci za posledních 34 let. Američanům to působí nejenom vrásky na čele, ale zároveň to udržuje mnohé manželské páry pohromadě, i když se rozvedly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatba

svatba | Foto: www.svatba-svatby.cz

Je to nový fenomén, říkají soudci a právníci, kteří se specializují na rozvody. Přinesla ho recese, s ní spojená nezaměstnanost a prudký pád cen nemovitostí. Manželé se rozvedou, ale nemohou prodat dům, ve kterém bydlí, rozdělit si peníze a vydat se každý svou cestou.

Zůstávají proto pod jednou střechou a čekají na to, že se trh ozdraví, banky budou schopné dávat hypotéky jako dřív a zájemců o nemovitosti bude víc. Nebo doufají, že si za nějakou dobu finančně polepší a budou schopní si každý zvlášť pořídit bydlení, aniž by prodali to stávající.

Nejvíc jsou zasažené státy, ve kterých bublina trhu s nemovitostmi splaskla nejprudčeji a nejbolestněji. Například Florida. Jeden z tamních soudců John C. Lenderman říká, že asi třetina rozvodů, které řeší, je tímto fenoménem zasažená. Za své čtyřicetileté praxe prý nic podobného nezažil.

Samozřejmě to komplikuje často zhoršuje vztahy ve dvojicích, které už spolu nechtějí být. Nemohou si klidně a v dobrém říct sbohem a jít každou cestou. Musejí se naopak denně potkávat zažívat tatáž traumata, jako ta, kvůli kterým se rozvedli.

Jak už to bývá, na všem špatném se dá najít něco dobrého. Mnohé manželské páry zváží, co by je rozvod stál a s čím by se potýkali poté, až soud jejich svazek zruší. Při představě finančních i jiných potíží, které by si rozvodem manželé způsobili, se nakonec rozhodnou, že bude lepší, když to spolu přece jenom zkusí znovu.

Statistici zatím bohužel nedokáží říct, jaké procento amerických manželství tak ekonomická recese může zachránit. Obecným poučením z těch předchozích prý ale je, že za krize možná přibývá sebevražd a lidí s psychickými problémy, ale ubývá rozvodů.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme