V Ekvádoru demonstrují kvůli zrušení dotací na pohonné hmoty. Policie zadržela na 300 lidí

V Ekvádoru v pátek od časného rána pokračují protesty proti zrušení dotací na pohonné hmoty, které v největších ekvádorských městech ochromily dopravu. Prezident Lenín Moreno sice dal najevo ochotu s protestujícími jednat, ale rozhodnutí o konci dotovaných cen měnit nehodlá, napsala agentura Reuters. Lidé vyšli do ulic ve čtvrtek, kdy kvůli vládnímu opatření skokově vzrostly ceny paliv. Policie v souvislosti s protesty zatkla téměř 300 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Quito Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranté v ekvádorské metropoli Quito

Demonstranté v ekvádorské metropoli Quito | Foto: Dolores Ochoa | Zdroj: ČTK / AP

Ceny nafty se ve čtvrtek po zastavení státních dotací na pohonné hmoty zvýšily více než dvojnásobně z 1,03 dolaru na 2,3 dolaru (z 24,1 na 53,9 koruny), zvýšila se i cena benzinu z 1,85 na 2,39 dolaru (ze 43,3 na 56 korun). Morenova opatření jsou součástí vládní fiskální reformy, která má zemi přinést celkové úspory ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun).

Moreno kvůli protestům ve čtvrtek vyhlásil mimořádný stav. Maskovaní demonstranti se v hlavním městě střetli s pořádkovou policií, po které házeli kameny. Bezpečnostní složky pak davy lidí rozháněly slzným plynem a nasadily i obrněná vozidla. V souvislosti s výtržnictvím a protesty policie zatkla 275 lidí, zraněno bylo 28 policistů.

„Diskutovat, samozřejmě. Budou mechanismy ke zmírnění dopadu na některé sektory,“ řekl v pátek ve městě Guayaquil prezident v souvislosti s hněvivou reakcí lidí. „Jsme k tomu připraveni, ale za žádných okolností toto opatření nezměníme,“ dodal.

Declarat l’estat d’excepció a l’Equador ara.cat/internacional/…

20:41 – 04. 10. 2019

Vládní představitelé tvrdí, že odstranění palivových dotací bylo nutné k oživení ekonomiky a zastavení pašeráctví s pohonnými hmotami. Moreno, který vyhrál volby v roce 2017, novinářům řekl, že „zvrácená“ podpora, která byla uplatňována 40 let, poškodila hospodářství.

Ekvádor má za sebou dlouhou historii politické nestability. Za hluboké ekonomické krize před rokem 2007 skončili předčasně v úřadu hned tři prezidenti za sebou – ještě před dokončením řádného čtyřletého mandátu je zbavil postu parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme