Ekvádor s Venezuelou hrozí Kolumbii válkou

Kolumbijská vláda zatím nehodlá přesunout armádu na hranici s Ekvádorem a Venezuelou. O vyslání kolumbijských vojsk na severní hranici s Venezuelou a jižní s Ekvádorem se spekuluje kvůli čerstvé roztržce s oběma sousedy, kteří hrozí válkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekvádorští vojáci míří ke kolumbijským hranicím | Zdroj: ČTK

Socialistický prezident Venezuely Hugo Chávez a jeho ekvádorský spojenec Rafael Correa povolaly své jednotky na hranici s Kolumbií poté, co kolumbijští vojáci vstoupili na území Ekvádoru. Pronásledovali a zlikvidovali tam totiž kromě dalších rebelů i vysoce postaveného člena marxistických teroristů z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie Raula Reyese.

Kolumbie obvinila ze spolupráce s levicovými povstalci jak ekvádorského prezidenta, tak lídra Venezuely Cháveze, který podle Bogoty podporuje guerillu finančně. Jak Venezuela, tak Ekvádor přerušily veškeré diplomatické styky s Kolumbií, když vyhostily všechny její diplomaty. Obchodní vztahy ale podle ekvádorské strany pokračují.

Sobotní operace kolumbijské armády byla významným úderem proti nejstarší povstalecké skupině v jižní Americe. Kontroverzní reakce ale nevyvolává jenom kvůli porušení ekvádorské suverenity, ovšem také proto, že s Reyesem přišla nejen Kolumbie, ale i další zainteresované vlády o klíčového prostředníka při vyjednávání.

Například Francie se na něj spoléhala při vyjednávání o propuštění Ingrid Betancourtové, své občanky, kterou rebelové z FARC vězní už několik let v táborech uprostřed džungle. Vyjednat propuštění Betancourtové a několika dalších zajatců se snaží i prezident Chávez, což zavdává příčinu k úvahám o jeho napojení na teroristy.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme