Ekvádor uznal nezávislou Palestinu

Ekvádor se stal už pátou jihoamerickou zemí, která v posledních týdnech uznala nezávislou Palestinu. Podle ekvádorského prohlášení je palestinský stát v hranicích z roku 1967 - to znamená v pásmu Gazy, na západním břehu Jordánu a také ve východním Jeruzalémě. Izrael přitom označuje celý Jeruzalém za své hlavní město a odmítá předat i jeho arabské čtvrti pod palestinskou správu. Mezinárodní společenství považuje izraelskou kontrolu nad východním Jeruzalémem za ilegální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekvádorský prezident Rafael Correa | Foto: AFP

Před Ekvádorem podobně uznaly nezávislou a svobodnou Palestinu Brazílie, Argentina, Uruguay a Bolívie. Další latinskoamerické země se tak patrně chystají učinit. Izrael tvrdí, že je v zájmu Palestinců vyjednat si svou nezávislost s jeruzalémskou vládou.

Izrael také upozorňuje, že formální gesta jaká činí jihoamerické země, nijak nemění realitu. Ve stejné chvíli Izrael rozjel diplomatickou kampaň, aby další státy od podpory Palestinců odradil.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás při vánočních oslavách v Betlémě vyslovil naději, že nezávislý palestinský stát vznikne už příští rok, a že to přispěje k míru na Blízkém východě.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme