Ekvádor chce zpřísnit boj s pašeráky zbraní a drog. Vláda navrhuje letadla bez povolení sestřelit

Ekvádorská vláda požádá parlament, aby schválil zákon, který by umožňoval sestřelovat letadla, jež jsou ve vzduchu bez potřebných povolení. Ve středu to řekl prezident Guillermo Lasso. Agentura Reuters napsala, že jde o součást strategie jeho vlády v boji proti kriminalitě a pašování drog.

Quito Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výjimečný stav, který vyhlásil prezident Lasso, je reakcí na rostoucí počty vražd v celé zemi a na další zločiny spojené s obchodem s drogami | Zdroj: Reuters

Prezident nedávno vyhlásil výjimečný stav, v důsledku kterého byly například posíleny policejní hlídky. Chce také zřídit na pobřeží nový radarový systém. Díky nim bude možné identifikovat letadla, která do vzdušného prostoru této jihoamerické země vletí bez povolení.

Vyšetřovatelé v rotterdamském přístavu zajistili přes čtyři tuny kokainu. Kontejner připlul z Jižní Ameriky

Číst článek

Prezident dodal, že v provinciích Santa Elena a Manabí byly objeveny tajné ranveje, na kterých přistávala letadla naložená zbraněmi a penězi a odlétala z nich s drogami.

„Brzy předložíme Národnímu shromáždění zákon, který umožňuje sestřelit letouny, které se neřídí pokyny ekvádorského letectva,“ řekl Lasso bez dalších podrobností. Tvrdí, že jeho vláda ukončí „přenechávání ekvádorského území pašerákům drog“.

Vláda tvrdí, že 60denní výjimečný stav je reakcí na rostoucí počty vražd v celé zemi a na další zločiny spojené s obchodem s drogami. Ekvádorské úřady letos zabavily 147 tun omamných látek. Násilí bují také v ekvádorských věznicích. Minulý měsíc přišlo o život 119 lidí během potyček ve vězení ve městě Guayaquil v provincii Guayas, podle vlády za násilnostmi stály místní drogové kartely.

Reuters uvádí, že generální prokurátor v posledních hodinách informoval o zatčení 12 lidí ze tří zločineckých skupin působících na pobřeží provincií Manabí a Guayas.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme