Ekvádorský prezident vyhlásil v zemi výjimečný stav

Ekvádorská armáda osvobodila prezidenta Rafaela Correu, který se 12 hodin skrýval v nemocnici před davem protestujících policistů. Při zásahu zemřeli dva policisté a desítky dalších lidí byly zraněny. Osvobozený prezident mluví o pokusu o převrat a vyhlásil výjimečný stav. Situace ale pravděpodobně nebude tak vážná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidenta Correu osvobodili vojáci

prezidenta Correu osvobodili vojáci | Zdroj: ČTK

Ekvádorským policistům se nelíbí vládní plány na škrty v rozpočtu, které by se měly dotknout i jejich peněženek. Obsadili proto parlament, kasárna nebo mezinárodní letiště.

Prezident je chtěl osobně uklidnit a vydal se do ulic. Ve svém projevu vyzval demonstrující policisty, ať ho klidně zastřelí, pokud mají dost odvahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí nepokojů v Ekvádoru vysvětlil na Rádiu Česko zahraničně politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák

Z davu vyletěly granáty se slzným plynem a policisté pak prezidenta odmítali pustit z nemocnice, ve které se skryl.

Correa má ale stále podporu armády i široké veřejnosti. Mnohem složitější než ustát současnou krizi pro něj bude prosadit reformy v parlamentu, kde i někteří členové jeho vlastní strany se škrty nesouhlasí.

Zahraničně politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák se nedomnívá, že rozsáhlé nepokoje v zemi jsou předehrou ke státnímu převratu, který by iniciovala opozice.

„Musíme si připomenout, že proti prezidentovi existuje v zemi široké hnutí, protože on, třebaže má levicovou rétoriku, tak protože se země dostala v poslední době do hospodářských problémů, které přivodil i on sám tím, že zpochybnil ekvádorský dluh, a tudíž odradil investory, tak se ocitl v situaci, kdy chybí peníze a musí škrtat na státních výdajích.“

„To znamená, je to taková politika, kterou obvykle levicové vlády nedělají, nebo dělají, ale každopádně je to něco neobvyklého a něco, co jí odcizí dosavadní voliče. To se stalo i v případě Ekvádoru a stalo se to i v případě těch policistů a některých vojáků, poněvadž oni byli zvyklí na velmi hezký život,“ vysvětlil Slezák na Rádiu Česko.

Ondřej Bouda, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme