Mexiko považuje střelbu v El Pasu za teroristický čin. Chce vědět, jak útočník sehnal zbraň

Mexický ministr zahraničí označil střelbu v americkém El Pasu za teroristický čin proti Mexičanům ve Spojených státech. Jestliže to bude potřeba, Mexiko požádá o vydání osoby, která má střelbu na svědomí, dodal podle agentury Reuters ministr Marcelo Ebrard. Při střelbách v El Pasu a v Daytonu dva útočníci zavraždili či zranili desítky lidí. Zatímco v Daytonu policie pachatele zabila na místě, střelec z El Pasa byl zadržen a hrozí mu trest smrti.

El Paso (Aktualizováno: 7:58 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Police po střelbě hlídá obchodní dům v El Pasu. | Zdroj: Reuters

„Mexiko tu osobu považuje za teroristu,“ uvedl šéf mexické diplomacie na adresu střelce z El Pasa. Ministr v této souvislosti Spojené státy vyzval, aby vůči „zločinům z nenávisti zaujaly jasnou pozici.“

Z útoku v El Pasu je podezřelý 21letý muž. Hrozí mu trest smrti, vyšetřován je pro vnitrostátní terorismus

Číst článek

Mexiko bude podle něj po USA žádat informace mimo jiné o tom, jak si střelec pořídil svou zbraň. Mexičany rovněž zajímá, zda o tom americké úřady věděly.

Střelba v nákupním centru v texaském El Pasu, při níž podle úřadů jedenadvacetiletý běloch Patrick Crusius připravil o život 20 lidí, patří k nejhorším případům podobného násilí v novodobé americké historii.

Sedm mrtvých Mexičanů

Při útoku zahynulo sedm Mexičanů. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador uvedl, že události v Texasu utvrdily jeho přesvědčení, že „sociálním problémům se nedá čelit použitím síly a podněcováním k nenávisti“.

Střelba v El Pasu se odehrála v sobotu dopoledne místního času. V té době bylo v obchodním centru téměř 3000 lidí. Kromě mrtvých jsou hlášeny i více než dvě desítky zraněných. Policisté na místě Crusiuse zatkli. Jeho motiv není znám a předmětem vyšetřování je možný rasistický či protiimigrantský podtext.

Před střelbou v El Pasu se na sociálních sítích objevil manifest, jehož autor hovoří o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“ a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí. Policie prověřuje, zda manifest sepsal Crusius.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme