Trump navštívil obě města střeleckých útoků v USA. ‚Rasisto, jdi domů,‘ vzkázali mu protestující v El Pasu

Americký prezident Donald Trump má za sebou návštěvu dvou měst, kde o víkendu střelci zabili celkem 31 lidí. V texaském El Pasu ve středu navštívil nemocnici a krizové operační centrum, kde při vyjádření pro média kritizoval za údajné „politikaření“ demokratické činitele, s nimiž se předtím setkal v Daytonu ve státě Ohio. I v El Pasu demonstrovali prezidentovi odpůrci, návštěva se ale obešla bez jakýchkoli problémů.

Fotogalerie El Paso (Aktualizováno: 9:21 8. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stejně jako při návštěvě nemocnice v Daytonu se i v El Pasu Trump a jeho žena Melania vyhýbali médiím a drželi se stranou od veřejnosti, napsala agentura Reuters. Prezident se zde setkal s několika oběťmi sobotního masakru a s nemocničním personálem.

‚Spaste naše město.‘ Na Trumpa při návštěvě střelbou zasaženého Daytonu čekaly stovky demonstrantů

Číst článek

Žádný z osmi pacientů, dosud hospitalizovaných v El Pasu, nesouhlasil se setkáním s prezidentem při jeho návštěvě kliniky, uvedl mluvčí nemocnice Ryan Mielke podle listu The Washington Post. „Je to velmi citlivé období v jejich životě. Někteří řekli, že se nechtějí setkat s prezidentem, někteří nechtějí žádné návštěvníky,“ vysvětlil.

Naopak dva zranění, kteří již byli propuštěni do domácího ošetřování, se vrátili s příbuznými, aby se s prezidentem sešli. Před Trumpovou návštěvou nicméně někteří z hospitalizovaných akceptovali návštěvu místních politiků a demokratických členů Sněmovny reprezentantů Kongresu Veroniky Escobarové a Jesúse Garcíi, poznamenal The Washington Post.

S novináři promluvil poté, co zavítal do krizového centra, přičemž poděkoval lidem, kteří při sobotní střelbě zasahovali. Záhy však začal kritizovat starostku Daytonu Nan Whaleyovou a senátora za stát Ohio Sherroda Browna, kteří podle něj jeho návštěvu Daytonu nevykreslovali tak, jak proběhla. Označil je za velmi nečestné a vzkázal jim, že „dnes by neměli politikařit“.

Leaving El Paso for the White House. What GREAT people I met there and in Dayton, Ohio. The Fake News worked overtime trying to disparage me and the two trips, but it just didn’t work. The love, respect & enthusiasm were there for all to see. They have been through so much. Sad!

02:31 – 08. 08. 2019

17853 88327

Whaleyová i Brown přitom prezidentovo setkání s lidmi v Ohiu předtím hodnotili pozitivně, ačkoli zároveň vyjádřili výhrady vůči jeho politickému stylu.

„Myslím, že oběti a lidé, kteří na místě činu zasahovali, byli vděční, že prezident Spojených států přijel do Daytonu,“ citovala Whaleyovou agentura AP. Brown uvedl, že šéf Bílého domu se choval správně a že jeho vystupování bylo „utěšující“.

‚Je to zbabělec'

V reakci na Trumpovu kritiku pak demokratická starostka volila ostrá slova. „Je to zbabělec, který rád šikanuje, a to je v pořádku, pokud chce šikanovat mě a senátora Browna. (...) My to zvládneme, ale občané Daytonu si zaslouží činy,“ řekla v odkaze na zpřísnění pravidel pro nákup zbraní.

Před nemocnicí v El Pasu i u místního improvizovaného památníku obětem střelby se shromáždili jak stoupenci, tak odpůrci americké hlavy státu, uvedla na svém webu televize CNN. Prezidentská kolona při průjezdu městem míjela i transparenty s nápisem „rasisto, jdi domů“.

Nové kolo stagnujícího boje: v USA opět sílí volání po regulacích zbraní, Trump mluví o duševní chorobě

Číst článek

Trump sice po střelbě hovořil o rasismu a nenávisti, ale sám čelí kritice, že dlouhodobě vyvolává u některých občanů tyto postoje a nálady, které se nyní snaží odsoudit. Masakr v El Pasu je vyšetřován jako možný zločin z nenávisti.

Pachatel je dáván do souvislosti s anonymním manifestem, který se před střelbou objevil na internetu a v němž se hovoří o „hispánské invazi do Texasu“ a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. To podle BBC zní jako ozvěna prezidentových vyjádření, Trump totiž často používá výraz „invaze“ k popisu situace na hranicích s Mexikem.

Na odděleném shromáždění mluvil k několika stovkám lidí jeden z demokratických kandidátů na prezidenta a místní rodák Beto O'Rourke, který v posledních dnech Trumpa označil za podněcovatele násilí. Ve čtvrtek prohlásil, že Trump pomohl vytvořit nenávist, která učinila sobotní tragédii možnou, a proto „tady pro něj není místo“. Trump mu na twitteru zase vzkázal, že by měl „být zticha“.

Trumpova návštěva Daytonu a El Pasa podle The New York Times namísto scelení ran vedla k ještě většímu rozdělení národa – a také posloužila jako důkaz Trumpovy neschopnosti dodržovat normy chování hlavy státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme