Šel klidně a sebevědomě, střílel namátkově, říká svědkyně o muži, který v El Pasu zabil dvacet lidí

Útočník, který v sobotu pozabíjel 20 lidí v nákupním centru v El Pasu, si podle svědků oběti nijak nevybíral. Střílel na každého. Působil přitom klidně a odhodlaně, jako by plnil nějaké poslání, uvedla podle televize Fox News Vanessa Saenzová, která byla v době útoku na místě. Policie v Texasu se v souvislosti s činem zabývá rasistickým manifestem, který se objevil na internetu krátce předtím. Zda autorem dokumentu je útočník, zatím není jasné.

El Paso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vanessa Saenzová přijela na parkoviště před obchodním domem Walmart právě v okamžiku, kdy střelba začala.

Při střelbě v El Pasu zemřelo 20 lidí, dalších 26 utrpělo zranění. Podezřelého policie zadržela

Číst článek

„Bylo slyšet třaskavé rány. Otočila jsem se a viděla jsem, jak z Walmartu vychází žena a míří k autu. Měla v nákupním vozíku potraviny a najednou padla k zemi,“ řekla obyvatelka El Pasa Saenzová televizi Fox News.

„Útočník střílel namátkově, nevyhledával žádné konkrétní osoby. Střílel na každého, kdo mu přišel do cesty,“ podotkla.

Jakmile si Saenzová uvědomila, co se děje, rychle obrátila auto a snažila se co nejrychleji odjet. Střelec v tu dobu vstupoval do obchodního domu. „Kráčel sebevědomě, klidně, jako by byl na nějaké misi,“ prohlásila svědkyně masakru.

Podobně popsal jednání střelce také Miguel Rodríguez, který v obchodě se sedmiletým synem vybíral hračku. „Střelec šel uličku za uličkou a střílel na každého, koho viděl,“ uvedl Rodríguez, který si se synem po prvních výstřelech lehl na zem.

Také Kiannu Longovou s manželem zastihla střelba při nákupech ve Walmartu. „Lidé zpanikařili a sehnutí k zemi utíkali pryč,“ popsala Longová, která společně se svým mužem proběhla skladem v zadní části obchodu a s dalšími zákazníky se schovala do ocelového kontejneru v zásobovacích prostorách.

Někteří se schovali v restauraci

Televize CBS odvysílala video natočené dalším ze svědků, na němž je vidět, jak se lidé skrývají pod stoly, zatímco se ozývá střelba.

„Slyšeli jsme výstřely a viděli jsme kouř,“ vypověděl podle listu The New York Times 18letý Victor Gamboa, který ve zmíněném obchodním domě pracuje v restauraci rychlého občerstvení McDonald's.

„Pak jsem si všiml zakrváceného muže ležícího na zemi. Vypadal mrtvý. Stalo se to všechno hrozně rychle,“ dodal Gamboa, který podle svých slov s dalšími zaměstnanci skrýval zákazníky v restauraci, dokud nepřišli policisté a neodvedli lidi do bezpečí.

Dvacetiletý Manuel Uruchurtu slyšel výstřely krátce poté, co v 10.36 místního času (18.36 středoevropského letního času) zaplatil u pokladny ve Walmartu. Z obchodního domu vyběhl s davem dalších lidí. Venku viděl na zemi dvě těla, jedno v kaluži krve.

„Potkával jsem plačící lidi: děti, staré lidi, všichni byli v šoku,“ řekl podle The New York Times Uruchurtu. „Viděl jsem nemluvně, mohlo mu být tak šest, osm měsíců. Po celém břiše mělo krev a usedavě plakalo. Naštěstí bylo pořád ještě naživu,“ dodal.

Mezi 20 mrtvými, které si vyžádala sobotní střelba v obchodě Walmart v texaském El Pasu, je 25letá matka tří dětí Jordan Anchondoová, která nakupovala školní pomůcky. Žena se po zásahu projektilem skácela na své dvouměsíční dítě, které skončilo se zlomeninami v nemocnici. 

Rasistický manifest

Těsně před činem se na internetu objevil rasistický manifest. Autor v něm píše, že Hispánci přicházející do Spojených států nahradí stárnoucí bělošské voliče, což může v nadcházejících volbách udělat z Texasu „modrý stát“ a mít za důsledek, že dalším americkým prezidentem bude demokrat.

Text je také kritický k republikánům. Tvrdí, že mají příliš velké vazby na korporace a propagují ničení životního prostředí.

Jestli ho ale skutečně napsal 21letý Patrick Crusius, kterého policie kvůli střelbě v nákupním centru zadržela, není jasné. Média nicméně píší o tom, že střelba mohla mít rasový podtext. O život totiž podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora přišli nejméně tři Mexičané.

Ačkoli Cruisius na twitteru chválil plány prezidenta Donalda Trumpa na vybudování hraniční zdi mezi USA a Mexikem, autor manifestu píše, že stejné názory ohledně rasy měl ještě před Trumpovou volební kampaní.

Manifest na jednu stranu odmítá, že by hlásal nadřazenost bělochů, zároveň ale tvrdí, že „míchání ras“ ničí národ. Také propaguje proto rozdělení Spojených států na územně vymezené enklávy rozdělené podle ras, píše agentura AP.

Místo, kde se sobotní střelba odehrála, se nachází asi osm kilometrů od hraničního přechodu, přes který každý den podle starosty El Pasa legálně do USA přichází nakupovat a pracovat desetitisíce Mexičanů.

České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi oběťmi střelby, případně zraněnými, byl český občan. „Na nouzovou linku velvyslanectví ve Washingtonu ani na našeho honorárního konzula v Houstonu se nikdo neobrátil s žádostí ani o pomoc, ani o informace,“ řekl Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme