Při střelbě v El Pasu zemřelo 20 lidí, dalších 26 utrpělo zranění. Podezřelého policie zadržela

Při sobotní střelbě v nákupním centru ve městě El Paso na jihu USA zahynulo 20 lidí a 26 dalších utrpělo zranění. Oznámil to texaský guvernér Greg Abbott. Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora jsou mezi oběťmi tři Mexičané, šest Mexičanů bylo zraněno.

Aktualizováno El Paso (Aktualizováno: 8:54 4. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Police po střelbě hlídá obchodní dům v El Pasu. | Zdroj: Reuters

Incident oznámili policisté na twitteru dvě hodiny po poledni místního času. Varovali obyvatele, aby se nepřibližovali k obchodnímu domu Walmart a sousednímu nákupnímu středisku. Sociální sítě začaly zaplavovat fotografie lidí, kteří s rukama nad hlavou opouštějí Walmart a stejně tak záběry prchajících uvnitř nákupního centra. 

Šel klidně a sebevědomě, střílel namátkově, říká svědkyně o muži, který v El Pasu zabil dvacet lidí

Číst článek

Policisté v souvislosti s útokem zadrželi bělocha ve věku 21 let. Střelbu, která se odehrála v obchodním domě Walmart, policie vyšetřuje jako možný zločin z nenávisti.

Na sociálních sítích se objevily zprávy o tom, že útočník sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“ a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.

Máme od tohoto člověka manifest, který do určité míry naznačuje, že by mohlo jít o zločin z nenávisti. Nechceme FBI zasahovat do vyšetřování, ale zatím to jednoduše vyšetřujeme jako vraždu s mnoha oběťmi,“ řekl na tiskové konferenci šéf policie v El Pasu Greg Allan. 

Svědci sice mluvili o několika střelcích, policie ale nikoho dalšího nezadržela. 

Až 3000 nakupujících

Asi sedmisettisícové město El Paso leží na hranicích s Mexikem, na druhé straně hranice je více než milionové město Ciudad Juárez. V obchodním domě Walmart v El Pasu bylo v době střelby v sobotu dopoledne místního času 1000 až 3000 nakupujících a asi 100 prodavačů. Mnozí zákazníci prý přišli nakoupit potřeby před začátkem školního roku.

Útočník byl podle mluvčího místní policie Roberta Gomeze s největší pravděpodobností jen jeden a policisté ho zadrželi bez jediného výstřelu. Identifikován byl jako Patrick Crusius z oblasti Dallasu, který se nachází více než 1000 kilometrů východně od El Pasa.

Televizní stanice KTSM zveřejnila na svých internetových stránkách fotografie muže, které údajně pořídily bezpečnostní kamery ve Walmartu. Je na nich vidět mladík v brýlích, khaki kalhotách a černém tričku s útočnou puškou.

Očitá svědectví

Útočník, který pozabíjel 20 lidí v nákupním centru v El Pasu, si podle svědků oběti nijak nevybíral. Střílel na každého, kdo mu přišel do cesty.

Jeden ze svědků Glendon Oakly televizi CNN řekl, že byl zrovna v obchodě se sportovním zbožím v sousedním nákupním středisku Cielo Vista, když dovnitř vběhlo dítě a křičelo, že ve Walmartu řádí střelec. Podle Oaklyho nikdo nebral slova dítěte vážně, o několik minut později ale muž sám uslyšel výstřely.

Kianna Longová nakupovala s manželem ve Walmartu, když se ozvala palba. „Lidé zpanikařili a sehnutí nízko nad zemí utíkali pryč,“ uvedla Longová, která společně se svým mužem proběhla skladem v zadní části obchodu a s dalšími zákazníky se schovala do ocelového kontejneru v zásobovacích prostorách.

We are very grateful to the community support; however at this time no further water or snack donations are needed. We ask the community to consider providing monetary donations. Thank you all for your support!

03:46 – 04. 08. 2019

332 1085

Není vyloučeno, že počet obětí se ještě zvýší. Někteří zranění totiž bojují v nemocnicích o život. Úřady proto žádají obyvatele El Pasa a okolí, aby šli darovat krev. Guvernér státu Texas Greg Abbott ocenil, že lidé stáli v dlouhých frontách, aby mohli právě s darováním krve pomoci.

Mezi 20 mrtvými, které si vyžádala střelba v obchodě Walmart v texaském El Pasu, je i matka tří dětí, která spadla na svého novorozence, píše agentura AP.

Today’s shooting in El Paso, Texas, was not only tragic, it was an act of cowardice. I know that I stand with everyone in this Country to condemn today’s hateful act. There are no reasons or excuses that will ever justify killing innocent people....

06:19 – 04. 08. 2019

24425 152625

Ke střelbě v El Pasu se na twitteru vyjádřil prezident Donald Trump. „Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi,“ napsal.

Tragédie vyvolala ve Spojených státech vlnu solidarity, ale také nová volání po přísnější kontrole zbraní. K nim se připojil mimo jiné prezidentský kandidát a bývalý texaský kongresman Beto O'Rourke, který z El Pasa pochází.

O střelbě ve svém domovském městě se doslechl na diskusním fóru demokratických prezidentských uchazečů v Las Vegas. Očividně otřesený O'Rourke poukázal na to, že podle prvních zjištění střelec útočil vojenským typem zbraně, a zdůraznil, že je nutné prodej takových zbraní co nejdříve zakázat.

Konec zbraní?

„Je nejvyšší čas jednat a ukončit tuto epidemii násilí související se zbraněmi,“ napsal na twitteru favorit demokratických primárek Joe Biden. „Tato epidemie násilí neskončí, dokud neporazíme zbrojní lobby a neprosadíme přísnější a lepší zákony o držení zbraní,“ uvedl newyorský starosta Bill de Blasio.

Heartbroken to hear the news from El Paso. Our thoughts are with those impacted by yet another senseless act of gun violence in America.

How many lives must be cut short? How many communities must be torn apart? It’s past time we take action and end our gun violence epidemic.

23:21 – 03. 08. 2019

3804 21090

Snaha odpůrců zbrojní lobby byla v USA doposud marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil již několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění podmínek pro pořizování zbraní, republikáni odkazovali na druhý dodatek americké ústavy, který občanům zaručuje právo ozbrojovat se.

Agentura Reuters uvedla, že sobotní útok v El Pasu byl osmým nejhorším masakrem střelnou zbraní v moderní historii USA. Při tom vůbec nejkrvavějším v roce 2017 usmrtil čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock při střelbě na účastníky koncertu v Las Vegas 58 lidí.

sch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme